Liga Narodów: Wyniki i skróty środowych meczów (WIDEO)

Reprezentacja Polski, mimo prowadzenia do 77. minuty meczu, uległa w Chorzowie Holendrom 1:2.

Druga edycja Ligi Narodów za nami. W ostatnim meczu grupy A1 Polska uległa na Stadionie Śląskim w Chorzowie reprezentacji Holandii 1:2. Awans do Final Four z naszej grupy uzyskały Włochy, które pokonały na wyjeździe Bośnię i Hercegowinę 2:0. Zobaczcie skróty wszystkich środowych meczów.

Grupa A1

Bośnia i Hercegowina – Włochy 0:2 (0:1)
Bramki: Andrea Belotti 22, Domenico Berardi 68

Polska- Holandia 1:2 (1:0)
Bramki: Kamil Joźwiak 6 - Memphis Depay 77 (rzut karny), Georginio Wijnaldum 84

Polacy prowadzili od szóstej minuty, kiedy gola po świetnej indywidualnej akcji zdobył Kamil Jóźwiak. W drugiej połowie, już bez Roberta Lewandowskiego na boisku, stracili dwie bramki. Najpierw w 77. minucie Jan Bednarek sfaulował w polu karnym próbującego sięgnąć piłki Georginio Wijnalduma, a rzut karny pewnie wykorzystał Memphis Depay. Siedem minut później w roli strzelca wystąpił pomocnik Liverpoolu, który po rzucie rożnym uderzeniem głową pokonał Łukasza Fabiańskiego.

W drugim spotkaniu tej grupy Bośnia uległa Italii 0:2 po trafieniach wyróżniających się skutecznością w Serie A Andrei Belottiego i Domenico Berardiego.

Był to 22. kolejny mecz "Azzurrich" bez porażki. Ostatniej doznali we wrześniu 2018 z Portugalią w... poprzedniej edycji LN.

Włosi z dorobkiem 12 punktów wygrali grupę A i wystąpią w turnieju finałowym w październiku 2021. Będą prawdopodobnie gospodarzem, bo chęć przeprowadzenia tej imprezy wyraziły tylko federacje rywalizujące w tej grupie.

Grupa A2

Anglia – Islandia 4:0 (2:0)
Bramki: Declan Rice 20, Mason Mount 24, Phil Foden 80, 84

Belgia – Dania 4:2 (1:1)
Bramki: Youri Tielemans 3, Romelu Lukaku 57, 69; Kevin De Bruyne 87 - Jonas Older Wind 17, Nacer Chadli 86 (gol samobójczy)

W środę udział w Final Four zapewniła sobie też Belgia, która w bezpośrednim starciu pokonała najgroźniejszego rywala w grupie - Danię 4:2. Dwa gole dla gospodarzy zdobył Romelu Lukaku, a samobójcze trafienie dla gości zanotował Nacer Chadli, pomocnik reprezentacji Belgii.

W drugim spotkaniu tej grupy Anglia pokonała zamykającą tabelę i opuszczają najwyższą dywizję Islandię 4:0, m.in. po dwóch trafieniach Phila Fodena z Manchesteru City.

Bramka: Manor Solomon 44

Czesi awans wywalczyli dzięki "derbowemu" zwycięstwu nad pierwszym przeciwnikiem biało-czerwonych w przyszłorocznych ME - Słowakami 2:0. Drugą z bramek zdobył były napastnik Wisły Kraków Zdenek Ondrasek.

Nie byłoby awansu Czechów, gdyby nie druga z rzędu porażka Szkotów, tym razem w Izraelu 0:1.

Grupa B3

Serbia – Rosja 5:0 (4:0)
Bramki: Nemanja Radonjic 10, Luka Jovic 25, 45+1, Dusan Vlahovic 41, Filip Mladenovic 64

Węgry – Turcja 2:0 (0:0)
Bramki: David Siger 57, Kevin Varga 90+5

Zwraca uwagę kolejny sukces Węgrów. Po awansie do Euro 2021, teraz dostali się do grona 16 najlepszych zespołów Ligi Narodów. W środę podopieczni włoskiego trenera Marco Rossiego pokonali Turków 2:0.

W "sukurs" Madziarom przyszła drużyna rosyjska, która rozpoczęła rywalizację od dwóch wygranych, w październiku dwukrotnie zremisowała, a listopad przyniósł jej dwie porażki, w tym środowe 0:5 w Belgradzie z Serbią. Ostatniego gola zdobył strzałem z pola karnego w tzw. długi róg obrońca Legii Warszawa Filip Mladenovic.

Grupa B4

Irlandia – Bułgaria 0:0

Walia – Finlandia 3:1 (1:0)
Bramki: Harry Wilson 29, Daniel James 46, Kieffer Moore 84 - Teemu Pukki 63

W ostatniej serii spotkań piłkarze prowadzeni przez Ryana Giggsa pokonali 3:1 Finów, którzy prawie 80 minut musieli sobie radzić w dziesiątkę po czerwonej kartce dla Jere Uronena.

Albania – Białoruś 3:2 (3:1)
Bramki: Sokol Cikalleshi 20, 27 (rzut karny), Rey Manaj 44 - Maksim Skavysh 35, Maks Ebong 80

Kazachstan – Litwa 1:2 (1:1)
Bramki: Abat Aymbetov 38 - Modestas Vorobjovas 40, Arvydas Novikovas 90+4

Miejsce Bośni i Hercegowiny, Islandii, Szwecji oraz Szwajcarii zajmą w najwyższej dywizji Austria, Czechy, Węgry i Walia, która wywalczyła 16 punktów na 18 możliwych. Z kolei na zaplecze elity z najniższej grupy awansowały: Słowenia, Armenia, Albania i Czarnogóra.