PlusLiga: ZAKSA pewnie wygrała z beniaminkiem

PlusLiga: ZAKSA pewnie wygrała z beniaminkiem.

W meczu 14. kolejki PlusLigi Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pewnie wygrała w derbach Opolszczyzny ze Stalą Nysa 3:0. Podopieczni trenera Nikoli Grbicia odnieśli dziewiąte zwycięstwo w obecnym sezonie i pozostają jedyną drużyną bez porażki w ekstraklasie siatkarzy.

Wracająca po kwarantannie ZAKSA rozpoczęła to spotkanie w eksperymentalnym składzie. Wykorzystali to goście, którzy na początku uzyskali przewagę (4:7). Kędzierzynianie szybko jednak opanowali sytuację i odrobili straty (7:7), ale pierwsze prowadzenie w tej partii uzyskali dopiero przy stanie 19:18. Końcówka seta przebiegała już pod dyktando ZAKSY, której zadanie ułatwiły błędy rywali. W ostatniej akcji tej partii Kamil Semeniuk skończył kontrę gospodarzy, obijając blok nysan (25:21).

Drugą odsłonę otworzył dwoma asami serwisowymi Benjamin Toniutti, a punktowa seria gospodarzy trwała do stanu 7:0! Później dwa asy serwisowe dołożył jeszcze Semeniuk i przy stanie 10:2 trener Krzysztof Stelmach wziął już drugi czas w tym secie. Reprymenda szkoleniowca na niewiele się zdała, bo rozpędzona ZAKSA deklasowała jego podopiecznych w każdym elemencie. W pewnym momencie różnica wynosiła nawet czternaście oczek (18:4)! W końcówce dekoncentracja gospodarzy pozwoliła Stali ugrać kilka punktów. Wynik tej jednostronnej partii na 25:13 ustalił skutecznym atakiem David Smith.

Set numer trzy nie odmienił losów tej konfrontacji. Kędzierzynianie nadal nadawali ton wydarzeniom na parkiecie i szybko wypracowali kilka punktów zaliczki (7:3, 10:5). Utrzymywali ją w dalszej części seta, kontrolując sytuację. Semeniuk wywalczył piłkę meczową (24:18), a ostatni punkt przyniosła gospodarzom zepsuta zagrywka rywali (25:19)

Najwięcej punktów: Bartłomiej Kluth (15), Kamil Semeniuk (15), Adrian Staszewski (10), David Smith (9), Krzysztof Rejno (8) – ZAKSA; Michał Filip (8) – Stal. W statystykach warto zwrócić uwagę na dominację gospodarzy w polu serwisowym (9–0, po 3 asy Semeniuk i Staszewski). MVP: Kamil Semeniuk.

To było drugie starcie obu ekip w obecnym sezonie. W pierwszym (1. kolejka, 11 września) Stal przegrała na własnym parkiecie 0:3. Siatkarze z Nysy w miniony wtorek odnieśli pierwsze zwycięstwo po powrocie do ekstraklasy, wygrywając 3:1 w Zawierciu. W starciu z ZAKSĄ ponieśli dziewiątą porażkę. Kędzierzynianie umocnili się na czele tabeli, w dziewięciu meczach nie stracili nawet punktu.

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Stal Nysa 3:0 (25:21, 25:13, 25:19)

ZAKSA: David Smith, Benjamin Toniutti, Kamil Semeniuk, Krzysztof Rejno, Bartłomiej Kluth, Adrian Staszewski – Paweł Zatorski (libero) oraz Jakub Kochanowski, Grzegorz Wójtowicz. Trener: Nikola Grbić.

Stal: Marcin Komenda, Bartosz Bućko, Bartłomiej Lemański, Wassim Ben Tara, Łukasz Łapszyński, Moustapha M'Baye – Michał Ruciak (libero) oraz Kamil Długosz, Kamil Dembiec (libero), Patryk Szczurek, Michał Filip, Mariusz Schamlewski, Maciej Zajder. Trener: Krzysztof Stelmach.