PŚ w skokach: Piotr Żyła piąty w Wiśle

Piotr Żyła zajął piąte miejsce w pierwszym w sezonie 2020/21 indywidualnym konkursie PŚ w skokach.

Piotr Żyła zajął piąte miejsce w pierwszym w tym sezonie indywidualnym konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich. W Wiśle triumfował Niemiec Markus Eisenbichler. Drugie miejsce zajął jego rodak Karl Geiger, a trzecie Austriak Daniel Huber.

Eisenbichler wyprzedził Geigera o dziewięć punktów. Huber stracił do zwycięzcy 11,9 pkt, a Żyła 21,1. Miejsce 11. zajął Dawid Kubacki, 19. Andrzej Stękała, 20. Maciej Kot, 22. Klemens Murańka, 27. Kamil Stoch (121,5), a 28. Stefan Hula (117,5).

Na obiekcie imienia Adama Małysza skoczkowie zmagali się ze zmiennym wiatrem. Niespodziewanie do drugiej serii nie awansował zdobywca Kryształowej Kuli w poprzednim cyklu Stefan Kraft. Austriak uzyskał tylko 112 m i zajął 32. miejsce.

Do drugiej serii z biało-czerwonych nie awansowali: 33. Jakub Wolny (114,5 m), 35. Aleksander Zniszczoł (115,0), 43. Tomasz Pilch (119,0) i 48. Paweł Wąsek (102,5).

Zmienny wiatr we znaki dał się także Polakom. Murańka w pierwszej serii skoczył 127,5 i zajmował ósme miejsce. W drugiej osiągnął jednak tylko 107 m i spadł na 22. lokatę.

"W tych warunkach Klemens po prostu nie miał szans" - ocenił przed kamerą TVP trener reprezentacji Polski Michal Dolezal.

Z 11. miejsca w połowie rywalizacji na 27. spadł natomiast Stoch (121,5 i 104,0), ale w jego przypadku czeski szkoleniowiec stwierdził, że kluczowe były błędy popełnione przez trzykrotnego mistrza olimpijskiego.

Presji lidera na półmetku nie wytrzymał Anze Lanisek. Słoweniec, który przed rokiem w Wiśle był drugi, uzyskał w finale 118 m, czyli o 18 mniej niż w pierwszej serii i zakończył rywalizację na szóstej pozycji.

Eisenbichlerowi zdecydowaną wygraną dały próby na odległość 137,5 i 134 m. Geiger uzyskiwał 133,5 i 128, Huber 138,5 i 125,5, a Żyła 125,5 i 128.

29-letni Eisenbichler odniósł dopiero drugie pucharowe zwycięstwo w karierze. Poprzednio triumfował w marcu 2019 roku w Planicy. W ubiegłym roku został natomiast mistrzem świata na dużej skoczni w Innsbrucku.

Warte podkreślenia jest 19. miejsce Stękały. Poprzednio pucharowe punkty udało mu się bowiem zdobyć w marcu 2016 roku. W niedzielę uzyskiwał 124,5 i 127,5 m.

W sobotę, na inaugurację PŚ 2020/2021, reprezentanci Polski (Żyła, Murańka, Kubacki i Stoch) zajęli trzecie miejsce w rywalizacji drużynowej. Zwyciężyli Austriacy, a na drugiej pozycji uplasowali się Niemcy.

Na kolejny weekend zaplanowano skoki w fińskiej Ruce.