Zmarł trzykrotny olimpijczyk Józef Rysula

Zimowe
Zmarł trzykrotny olimpijczyk Józef Rysula
fot. PAP
Józef Rysula, trzykrotny olimpijczyk oraz uczestnik mistrzostw świata w biegach narciarskich, zmarł w poniedziałek w zakopiańskim szpitalu po długiej i ciężkiej chorobie.

Józef Rysula, trzykrotny olimpijczyk oraz uczestnik mistrzostw świata w biegach narciarskich, zmarł w poniedziałek w zakopiańskim szpitalu po długiej i ciężkiej chorobie. Miał 81 lat.

Rysula urodził się 13 marca 1939 w Kościelisku, a piętnaście lat później rozpoczął treningi w zakopiańskim klubie Sekcji Narciarskiej Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego 1907. Startował w igrzyskach olimpijskich w Squaw Valley (1960), Innsbrucku (1964) i Grenoble (1968). W Squaw Valley wraz z Andrzejem Mateją, Józefem Gutem-Misiagą i Kazimierzem Zelkiem zajął szóste miejsce w sztafecie 4x10 km.

 

Zawodnik SNPPT trzykrotnie startował też w mistrzostwach świata - w Zakopanem w 1962, w Oslo w 1966 oraz w Szczyrbskim Jeziorze w 1970 roku. Wywalczył dwadzieścia tytułów mistrza Polski, sześciokrotnie stawał także na najwyższym stopniu podium w Memoriale Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny. W 1973 roku po kontuzji stawu biodrowego musiał zakończyć karierę sportową.

 

Rysula został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2015), Odznaką Zasłużony Mistrz Sportu i złotym medalem "Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe".

KN, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie