Andrzej Warych, legendarny polski trener siatkarski skończył 80 lat

Siatkówka
Andrzej Warych, legendarny polski trener siatkarski skończył 80 lat
fot. Cyfrasport
Andrzej Warych, legendarny polski trener siatkarski skończył 80 lat.

Były zawodnik, następnie trener i działacz siatkarski Andrzej Warych skończył 80 lat! Jako siatkarz wielokrotnie zdobywał mistrzostwo Polski, grał również w reprezentacji. Jako szkoleniowiec był m.in. asystentem selekcjonera Huberta Jerzego Wagnera podczas pamiętnych mistrzostw świata 1974.

Warych urodził się 24 listopada 1940 roku w Tomaszowie Mazowieckim. W tamtejszej Lechii stawiał pierwsze siatkarskie kroki. W późniejszych latach reprezentował barwy AZS-AWF Warszawa i z tym klubem zdobył sześć tytułów mistrza Polski (1960, 1961, 1963, 1965, 1966, 1968). W tamtym okresie kilkukrotnie wystąpił w seniorskiej reprezentacji Polski.

 

Jeszcze jako czynny zawodnik zdobywał pierwsze doświadczenia trenerskie, prowadząc grupy młodzieżowe AZS-AWF. Współpracował z selekcjonerami reprezentacji Polski. Z Tadeuszem Szlagorem podczas igrzysk olimpijskich w Meksyku (1968). Z Hubertem Wagnerem w mistrzostwach świata 1974, podczas których Polacy wywalczyli złoto i w mistrzostwach Europy 1975, gdzie sięgnęli po srebro.

 

Zobacz także: Magiera: Bez tego złota polskich siatkarzy mogło nie być kolejnych

 

Wyprawę po pierwsze w historii polskiej siatkówki mistrzostwo świata Warych uznaje za najbardziej pamiętne chwile w swej przygodzie z tą dyscypliną sportu.

 

– Sam pobyt w Meksyku i sukces to jedno, ale nasz powrót do Polski pociągiem z Paryża to było coś niesamowitego. Przyjechaliśmy na Dworzec Gdański w Warszawie, a tam był tłum. Tłum ludzi oczekujących na nasz przyjazd. I my z tymi meksykańskimi kapeluszami, z całym bagażem giniemy w tym tłumie. Ten obraz chyba będę mieć w pamięci na zawsze. Dzisiaj przekaz takich momentów jest łatwiejszy, kiedyś nie było takich możliwości. Ale to co tam się działo było ewenementem, tak witano piłkarzy. Powitania na lotnisku, defilady to jest coś co zostaje na długo w myślach, człowiek ma świadomość, że oprócz uczestników, czy działaczy to cały naród tym żyje i cieszy się z sukcesów czasami chyba nawet bardziej niż my sami – przyznał w rozmowie z oficjalną stroną PZPS.

 

 

Prowadził wiele polskich klubów, m.in. Skrę Warszawa (1970–74), z którą wywalczył awans do ekstraklasy i Płomień Milowice (1974–76), z którym dwukrotnie zdobył wicemistrzostwo Polski. Później trenował m.in. Polonez Warszawa i żeńską drużynę stołecznej Skry. Ma również w swym bogatym dorobku współpracę z selekcjonerami kadry siatkarek. W 1999 roku został natomiast trenerem reprezentacji Polski w siatkówce plażowej. Od połowy lat dziewięćdziesiątych rozpoczął pracę w Polskim Związku Piłki Siatkowej.

RM, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie