Odszedł gigant polskiego żużla. Wicemistrz świata z Chorzowa

Żużel
Odszedł gigant polskiego żużla. Wicemistrz świata z Chorzowa
fot. PAP
W 1979 roku Zenon Plech zdobył w Chorzowie wicemistrzostwo świata

W środę w wieku 67 lat zmarł jeden z najwybitniejszych polskich żużlowców Zenon Plech. O śmierci „Super Zenona”, indywidualnego wicemistrza świata z Chorzowa z 1979 roku i wielokrotnego medalisty mistrzostw kraju poinformował klub Wybrzeże Gdańsk.

Plech dwukrotnie zdobył medal Indywidualnych Mistrzostw Świata. W 1973 roku stanął na najniższym stopniu podium, tego samego, na którym złoto odbierał Jerzy Szczakiel, a srebro Ivan Mauger. Sześć lat później przegrał już tylko z Maugerem i święcił wicemistrzostwo. Oba finały rozgrywane były Stadionie Śląskim w Chorzowie.

 

"Super Zenon" świętował także sukcesy z reprezentacją Polski. Pięć razy zdobywał medale Drużynowych Mistrzostwach Świata - jeden srebrny i cztery brązowe. W Mistrzostwach Świata Par wywalczył srebro i trzy razy brąz.

 

 

Plech trzy razy wygrał zawody o Złoty Kask, pięciokrotnie był Indywidualnym Mistrzem Polski. Lepszy w tej klasyfikacji jest tylko Tomasz Gollob.

 

Karierę zakończył w 1987 roku w Wybrzeżu Gdańsk. Później pracował jako trener. Z reprezentacją Polski wywalczył srebrny medal w Drużynowym Pucharze Świata w 2001 roku. Prowadził też swój macierzysty klub - Stal Gorzów oraz Spartę Wrocław i Polonię Bydgoszcz.

 

Dwa lata temu Plech został wprowadzony do Galerii Sław Żużlowej Reprezentacji Polski.

PAP, WŁ, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze