Etiopska biegaczka blisko rekordu świata w półmaratonie

Etiopka Yalemzerf Yehualaw wygrała półmaraton w Delhi.

Etiopka Yalemzerf Yehualaw wygrała półmaraton w Delhi czasem 1:04.46. To drugi najszybszy bieg w historii, a do wyrównania rekordu świata 21-letniej zawodniczce zabrakło 15 sekund. W rywalizacji mężczyzn zwyciężył jej rodak Amdework Walelegn - 58.53.

W imprezie udział wzięło kilkudziesięciu zawodowych sportowców. Z powodu pandemii COVID-19 i wysokiego poziomu zanieczyszczenia powietrza w stolicy Indii amatorzy nie mieli prawa startu.

Drugie miejsce w rywalizacji kobiet zajęła mistrzyni świata w maratonie z 2019 roku Kenijka Ruth Chepngetich - 1:05.06, a trzecia była dotychczasowa rekordzistka świata Etiopka Ababel Yeshaneh - 1:05.21.

Z kolei Walelegn minimalnie wyprzedził rodaka Andamlaka Belihu - 58.54, a trzecie miejsce zajął Stephen Kissa z Ugandy - 58.56.

W niedzielę wystartowała m.in. rekordzistka świata w maratonie Kenijka Brigid Kosgei, która w połowie dystansu doznała kontuzji i musiała wycofać się z biegu.