Liga Mistrzyń: Porażka siatkarek Developresu SkyRes Rzeszów na inaugurację

Developres SkyRes Rzeszów przegrał na inaugurację Ligi Mistrzyń.

W spotkaniu grupy A Ligi Mistrzyń SSC Palmberg Schwerin pokonał Developres SkyRes Rzeszów 3:1. Podopieczne trenera Stephane Antigi, które znakomicie prezentują się w Tauron Lidze, inauguracji sezonu w europejskich pucharach nie będą mogły zaliczyć do udanych.

Siatkarki Palmberg Schwerin lepiej rozpoczęły pierwszą partię. W środkowej jej części zbudowały wyraźną przewagę (16:11), wykorzystując m.in. problemy rywalek z przyjęciem. Trener Stephane Antiga próbował zmian: Kierę van Ryk zastąpiła Aleksandra Rasińska. Rzeszowianki zmniejszyły straty do dwóch oczek (19:17), ale kolejne akcje padły łupem niemieckiego zespołu i przy stanie 23:19 mogło się wydawać, że losy seta są przesądzone. Wówczas jednak zaczęły się emocje. Siatkarki Developresu popisały się kapotalną serią przy zagrywkach Alexandry Lazic i odrobiły straty (23:23). Seta rozstrzygnęła rywalizacja na przewagi. W decydujących fragmentach seta ważne piłki kończyła Jelena Blagojević, a rywalki popełniały błędy. Jeden z nich, autowy atak Grety Szakmary, zamknął seta (25:27).

W drugiej odsłonie rzeszowianki nadal miały kłopoty z przyjęciem. Drużyna z Niemiec szybko uzyskała przewagę (7:4), siatkarki Developresu złapały kontakt po asie serwisowym Anny Kaczmar (8:7), ale rywalki szybko odpowiedziały punktową serią (11:7). W końcówce ekipa ze Schwerinu miała wyraźną przewagę (19:14, 22:17). Tym razem nie doczekaliśmy się zrywu rzeszowianek, a na domiar złego zaczęły one popełniać błędy. Właśnie pomyłki w ataku przyniosły niemieckiej ekipie decydujące punkty (25:18).

Już na początku trzeciego seta Szakmary postraszyła rzeszowianki zagrywką (4:1). Na przestrzeni seta inicjatywa należała do drużyny z Niemiec. Siatkarkom Developresu zdarzały się momenty dobrej gry. Gdy jednak zmniejszyły stratę do dwóch oczek (13:11), przeciwniczki szybko odjechały (16:11). W końcówce nie było wielkich emocji. Pomyłka rzeszowianek w polu serwisowym przyniosła drużynie Palmbergu ostatni punkt (25:18).

Czwarta odsłona nie przyniosła zmiany obrazu gry. Od pierwszych akcji inicjatywę przejęła drużyna z Niemiec i tym razem jej przewaga była bezdyskusyjna (10:4). W pewnym momencie, po asie serwisowym Szakmary różnica wynosiła już dziesięć oczek (17:7). Rzeszowianki jeszcze zerwały się do walki, odrobiły część strat, które w końcówce zmalały do czterech oczek (21:17). Drużyna ze Schwerina nie dała już jednak wyrwać sobie zwycięstwa. Szakmary atakiem blok-aut wywalczyła piłkę meczową, a po chwili punktowy blok zamknął to spotkanie (25:18).

Najwięcej punktów: Hayley Spelman (20), Greta Szakmary (20), Lina Alsmeier (18) – SSC Palmberg; Alexandra Lazić (13), Aleksandra Rasińska (13) – Developres.

W pierwszym meczu turnieju grupy A LM doszło do konfrontacji dwóch włoskich ekip. Siatkarki Savino Del Bene Scandicci pokonały Unet E-Work Busto Arsizio 3:2 (25:18, 11:25, 25:19, 23:25, 17:15). W zwycięskiej drużynie wystąpiła Magdalena Stysiak. Polska atakująca była najlepiej punktującą zawodniczką meczu, wywalczyła 25 oczek (17/45 = 38% w ataku + 6 asów serwisowych + 2 bloki).

SSC Palmberg Schwerin – Developres SkyRes Rzeszów 3:1 (25:27, 25:18, 25:18, 25:18)

Palmberg: Denise Imoudu, Greta Szakmary, Lauren Barfield, Hayley Spelman, Lea Ambrosius, Lina Alsmeier – Anna Pogany (libero) oraz Patricia Nestler, Taylor Agost, Femke Stoltenborg. Trener: Felix Koslowski.
Developres: Jelena Blagojević, Zuzanna Efimienko-Młotkowska, Gabriela Polańska, Kiera Van Ryk, Alexandra Lazić, Anna Kaczmar – Aleksandra Krzos (libero) oraz Aleksandra Rasińska, Anna Stencel, Magdalena Grabka, Marta Krajewska. Trener: Stephane Antiga.