Faworyt przegrał 0:3! Pierwsza sensacja w Lidze Mistrzów siatkarzy

Siatkarze VfB Friedrichshafen niespodziewanie ograli Lokomotiw Nowosybirsk.

W drugiej kolejce spotkań rozgrywanego w Trydencie turnieju grupy E Ligi Mistrzów siatkarzy doszło do pierwszej w tym sezonie sporej niespodzianki. Mistrz Rosji Lokomotiw Nowosybirsk przegrał z ekipą VfB Friedrichshafen 0:3!

Przypomnijmy, że w pierwszych meczach tej grupy Itas Trentino pokonał Lokomotiw 3:2, a VK CEZ Karlovarsko uległo VfB Friedrichshafen 1:3. Siatkarze z Nowosybirska byli – obok ekipy Trentino – poważnym kandydatem do awansu z tej grupy. Podczas włoskiego turnieju muszą sobie radzić bez trenera Płamena Konstantinowa, który otrzymał pozytywny wynik testu na koronawirusa. Mistrzowie Rosji rozpoczęli turniej od wygrania dwóch setów, ale sześć kolejnych zakończyło się ich porażką. Już klęska 2:15 w tie-breaku z gospodarzami mogła zwiastować poważny kryzys formy...

Potwierdził go drugi mecz Lokomotiwu na tym turnieju. Porażka 0:3 z wicemistrzem Niemiec jest sporego kalibru niespodzianką. Na taki wynik złożyła się jednak nie tylko dobra postawa ekipy z Friedrichshafen, ale również słaba dyspozycja siatkarzy mistrza Rosji. Podliczając błędy własne, można powiedzieć, że podarowali oni rywalom jednego seta. W polu serwisowym popełnili w całym spotkaniu aż szesnaście pomyłek, serwując zaledwie jednego asa.

Słabszy dzień rywali nie umniejsza jednak sukcesu siatkarzy z Niemiec, którzy po skutecznym ataku Nehemiaha Mote na 25:22 w trzecim secie mogli świętować zwycięstwo. Nagrodę dla najlepszego gracza (MVP) meczu otrzymał przyjmujący Martti Juhkami, który wywalczył dla swej drużyny 15 punktów i miał 63% pozytywnego przyjęcia. Najlepiej punktującymi zawodnikami meczu byli Linus Weber z VfB i Drazen Luburić z Lokomotiwu, obaj wywalczyli po 18 oczek.

W drugim spotkaniu tej grupy również zapachniało sensacją, gdy w pierwszym secie czeskie Karlovarsko wygrało z Trentino 25:19. Drużyna z Italii przejęła jednak inicjatywę i w kolejnych setach miała już wyraźną przewagę. Punktowała rywali w ataku i zagrywką, pewnie wygrywając w czterech setach. Przypomnijmy, że z powodu koronawirusa Trentino musi sobie radzić bez nominalnych rozgrywających, a rolę tę przejął Nimir Abdel-Aziz. Nagrodę MVP zgarnął najlepiej punktujący (18 oczek) gracz meczu – Dick Kooy.

Wyniki pierwszego turnieju grupy E LM siatkarzy (Trydent, 1–3 grudnia):

2020-12-01: Itas Trentino – Lokomotiw Nowosybirsk 3:2 (21:25, 23:25, 25:23, 25:23, 15:2)
2020-12-01: VK CEZ Karlovarsko – VfB Friedrichshafen 1:3 (14:25, 22:25, 25:23, 16:25)

2020-12-02: VfB Friedrichshafen – Lokomotiw Nowosybirsk 3:0 (25:20, 25:23, 25:22)
2020-12-02: VK CEZ Karlovarsko – Itas Trentino 1:3 (25:19, 18:25, 18:25, 20:25)

2020-12-03: Lokomotiw Nowosybirsk – VK CEZ Karlovarsko
2020-12-03: VfB Friedrichshafen – Itas Trentino.