Trzech reprezentantów Argentyny w rugby zawieszonych za rasizm

Inne
Trzech reprezentantów Argentyny w rugby zawieszonych za rasizm
fot. PAP/EPA
Kapitan reprezentacji Argentyny w rugby Pablo Matera.

Kapitan reprezentacji Argentyny w rugby Pablo Matera oraz dwóch innych zawodników tej drużyny Guido Petti i Santiago Socino zostali zawieszeni przez macierzystą federację UAR za publikowanie przed laty rasistowskich treści w mediach społecznościowych.

Żaden z tych zawodników nie weźmie zatem udziału w sobotnim meczu z Australią w Sydney, kończącym rywalizację w corocznym turnieju Tri Nations, w którym udział bierze także Nowa Zelandia.

 

UAR zdecydowała o zawieszeniu całej trójki, a także pozbawieniu Matery funkcji kapitana, po zwołanym pilnie zebraniu zarządu. Przedyskutowano na nim sprawę publikacji reprezentantów kraju z lat 2011-2013, o których w kraju ostatnio zrobiło się głośno.

 

- UAR stanowczo potępia dyskryminacyjne i ksenofobiczne komentarze opublikowane przez członków składu "Los Pumas" w mediach społecznościowych. Choć wiadomości te ukazały się między 2011 a 2013 rokiem, uznajemy za niedopuszczalne, aby osoby publikujące takie treści reprezentowały nasz kraj - napisano w komunikacie.

 

ZOBACZ TAKŻE: Ekstraliga rugby. Zwycięstwa faworytów, ale po jakiej walce!

 

Sprawą zajmie się teraz komisja dyscyplinarna, ale Matera, Petti i Socino mają mieć zakaz występów w drużynie do zakończenia postępowania. Konta trójki rugbistów w mediach społecznościowych zostały zamknięte, ale wcześniej inni internauci cytowali ich wpisy, które obrażały osoby ciemnoskóre oraz należące do innej narodowości w Ameryce Południowej.

 

Zanim zamknięto ich konta, zawodnicy zamieścili przeprosiny. - Jest mi wstyd. Przepraszam wszystkich, których obraziłem barbarzyńskimi rzeczami, które napisałem. Wtedy nie wyobrażałem sobie nawet, kim mogę zostać w przyszłości. Dzisiaj muszę ponieść konsekwencje tego, co napisałem dziewięć lat temu. Przepraszam moją rodzinę i mój zespół za to, przez co muszą teraz przechodzić z powodu mojego zachowania - napisał 27-letni Matera.

 

Kapitan Argentyny oraz Petti byli w wyjściowym składzie reprezentacji na mecz Nową Zelandią w minioną sobotę (0:38). Socino był rezerwowym. Kilka tygodni temu "Pumy" pokonały tego rywala po raz pierwszy w historii 25:15, a Matera był bardzo chwalony za występ w Sydney. Po zupełnie nieudanym rewanżu zamieścił film, w którym przeprosił za postawę drużyny. Właśnie na ten materiał internauci odpowiedzieli cytując jego wpisy sprzed lat.

A.J., PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze