PŚ w biathlonie: Tarjei Boe najlepszy w Kontiolahti. 50. lokata Grzegorza Guzika

Tarjei Boe

Norweg Tarjei Boe wygrał zawody biathlonowego Pucharu Świata w sprincie na 10 km w fińskim Kontiolahti. To jego 10. zwycięstwo w karierze, ale pierwsze od 2 grudnia 2017. Najlepszy z Polaków - Grzegorz Guzik - zajął 50. miejsce.

32-letni Boe, najlepszy w Pucharze Świata w sezonie 2010/11, o 13,9 s wyprzedził również bezbłędnego na strzelnicy mistrza olimpijskiego z Pjoingczangu w tej konkurencji Niemca Arnda Peiffera oraz o 29,4 walczącego o trzecią z rzędu Kryształową Kulę swojego młodszego brata Johannesa Thingnesa Boe, który spudłował jeden z 10 strzałów.

Młodszy z braci Boe w tym sezonie nie schodzi z podium PŚ. Na inaugurację był drugi w biegu indywidualnym na 20 km, a później wygrał sprint.

Po raz drugi w Kontiolahti, gdzie biathloniści rywalizowali też przed tygodniem, w czołówce – na szóstym miejscu – był Słoweniec Jakov Fak. Wyprzedzili go jeszcze Szwajcar Benjamin Weger i kolejny z Norwegów - Erlend Bjoentegaard.

Najlepszy z Polaków Grzegorz Guzik popełnił dwa błędy na strzelnicy i zajął 50. pozycję, ze stratą 2.08,6 do zwycięzcy. To sprawia, że w sobotę będzie mógł wystartować w biegu na dochodzenie na 12,5 km.

W klasyfikacji generalnej PŚ po trzech zawodach prowadzi Johannes Thingnes Boe, który zgromadził 162 punkty, Na drugie miejsce awansował jego starszy brat Tarjei - 115, a trzeci jest z takim samym dorobkiem 18. w czwartek Szwed Sebastian Samuelson.

Kobiety w sprincie na 7,5 km będą rywalizować o godz. 16.30. W weekend zaplanowano biegi na dochodzenie i sztafety.