PŚ w skokach: Zniszczoł piąty w kwalifikacjach, wykluczenie Austriaków

Aleksander Zniszczoł zajął szóste miejsce w niedzielnych kwalifikacjach do konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich w Niżnym Tagile.

Wszystkich sześciu Polaków wystąpi w niedzielnym konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Niżnym Tagile, a najlepszy z nich - Aleksander Zniszczoł - w kwalifikacjach był piąty. Wygrał je Norweg Marius Lindvik, a z powodu koronawirusa wykluczono wszystkich Austriaków.

Zniszczoł, który w sobotnim konkursie wywalczył szóstą lokatę, w niedzielnych kwalifikacjach wylądował na 128. metrze. Pozostali biało-czerwoni uplasowali się poza czołową "20". Maciej Kot zajął 21. miejsce (121 m), o dwie pozycje niżej znalazł się Paweł Wąsek (117 m), a o osiem Jakub Wolny (113 m). Tomasz Pilch był 32. (107,5 m), a Stefan Hula (104 m) 35.

Lindvik uzyskał 134 m, a drugi w eliminacjach był jego rodak Halvor Egner Granerud, triumfator sobotnich zawodów i lider klasyfikacji generalnej PŚ - 131,5 m. Trzecia lokata należała do Słoweńca Anze Laniska - 133 m. Drugi w klasyfikacji PŚ Niemiec Markus Eisenbichler został sklasyfikowany na ósmej pozycji - 128,5 m.

Na liście startowej w kwalifikacjach było 51 zawodników, ale nie przystąpił do nich żaden z sześciu Austriaków. Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) powiadomiła w niedzielę, że testy na obecność koronawirusa dały pozytywny wynik u Daniela Hubera, Thomasa Lacknera, Manuela Fettnera i Jana Hoerla. Zdecydowano, że także pozostali zawodnicy z tego kraju, którzy mieli negatywny rezultat badania (Markus Schiffner i Maximilian Steiner) nie wystąpią tego dnia.

W konkursie, który rozpocznie się o godz. 16 czasu polskiego, wystąpi więc wszystkich 45 zawodników, którzy przystąpili do kwalifikacji.

Trener Michal Dolezal nie powołał na zawody w Rosji czołowych polskich skoczków: Piotra Żyły, Dawida Kubackiego i Kamila Stocha.