Liga Mistrzów siatkarzy: Druga wygrana ZAKSY

Fenerbahce – ZAKSA 0:3.

W meczu drugiej kolejki grupy A Ligi Mistrzów siatkarze Fenerbahce HDI Stambuł przegrali z Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3. We wcześniejszym spotkaniu tej grupy PGE Skra Bełchatów również w trzech setach ograła Lindemans Aalst.

Pierwsza odsłona miała wyrównany przebieg. Przewagę na początku wywalczyła ZAKSA, ale siatkarze ze Stambułu odrobili straty (11:11) i długo dotrzymywali kroku kędzierzynianom. Nie zdołali jednak uzyskać prowadzenia, bo często mylili się w polu zagrywki (siedem błędów w całym secie). ZAKSA wygrała kluczowe akcje w końcówce. Piłkę setową przyniósł skuteczny atak Łukasza Kaczmarka (20:24), a ostatni punkt wywalczył Kamil Semeniuk (21:25).

W drugiej partii kędzierzynianie grali konsekwentnie i skutecznie, szybko wypracowując sobie sporą zaliczkę (5:8, 9:16). W końcówce siatkarze Fenerbahce zmniejszyli straty; mimo słabszego przyjęcia, dobrze prezentowali się w ofensywie. ZAKSA zdołała jednak spokojnie utrzymać przewagę. Benjamin Toniutti efektowną kiwką dał swej drużynie piłkę setową, a po chwili Izzet Unver zaatakował w taśmę (20:25).

Set numer trzy to efektowne otwarcie ZAKSY. Po trzech asach serwisowych Jakuba Kochanowskiego było 1:8. Taka przewaga na początku ustawiła tę partię. Później asa dołożył jeszcze Kaczmarek (2:11), a po skutecznym bloku różnica wynosiła już dziesięć oczek (4:14). Trener Nikola Grbić dał pograć kilku rezerwowym zawodnikom, a i tak kędzierzynianie kontrolowali sytuację. Aleksander Śliwka wywalczył piłkę meczową zatrzymując atak rywali pojedynczym blokiem, a w następnej akcji Krzysztof Rejno zaskoczył przeciwników zagrywką (13:25).

Najwięcej punktów: Metin Toy (11), Salvador Hidalgo Oliva (11) – Fenerbahce; Aleksander Śliwka (10), Łukasz Kaczmarek (10) – ZAKSA. Kędzierzynianie dominowali zwłaszcza w bloku (4–11) i w polu zagrywki (2–8), popełniali mniej błędów i bez większych kłopotów odnieśli drugie zwycięstwo w tym turnieju.

We wcześniejszym środowym meczu tej grupy siatkarze Lindemans Aalst przegrali z PGE Skrą Bełchatów 0:3. W czwartek, w ostatnim dniu pierwszego turnieju LM, bełchatowianie zmierzą się z Fenerbahce, a Lindemans Aalst zagra z ZAKSĄ.

Drugi turniej grupy A zostanie rozegrany w dniach 26–28 stycznia 2021 roku w hali Energia w Bełchatowie. Awans do ćwierćfinałów Ligi Mistrzów wywalczą zwycięzcy każdej z pięciu grup oraz trzy drużyny z drugich miejsc z najlepszym bilansem.

Fenerbahce HDI Stambuł – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 (21:25, 20:25, 13:25)

Fenerbahce: Nicholas Hoag, Emre Batur, Metin Toy, Salvador Hidalgo Oliva, Graham Vigrass, Ulas Kiyak – Hasan Yesilbudak (libero) oraz Arinze Kelvin Nwachukwu, Izzet Unver, Halil Ibrahim Kurt, Ahmet Karatas, Hasan Sikar. Trener: Erkan Togan.

ZAKSA: Benjamin Toniutti, Aleksander Śliwka, Jakub Kochanowski, Łukasz Kaczmarek, Kamil Semeniuk, David Smith – Paweł Zatorski (libero) oraz Krzysztof Rejno, Bartłomiej Kluth, Rafał Prokopczuk, Adrian Staszewski, Mateusz Zawalski, Korneliusz Banach (libero). Trener: Nikola Grbić.