Słynny niemiecki trener Herberger będzie upamiętniony na znaczkach

Piłka nożna
Słynny niemiecki trener Herberger będzie upamiętniony na znaczkach
Fot. PAP
Niemcy upamiętnią Josepa Herbergera w rocznicę jego 125. urodzin.

Słynny niemiecki trener piłki nożnej Josep „Sepp” Herberger, który poprowadził RFN do mistrzostwa świata w pierwszym powojennym starcie drużyny w 1954 r. zostanie w 2022 r. upamiętniony na znaczkach pocztowych w Niemczech. W tym roku przypadnie bowiem 125. rocznica jego urodzin.

W mundialu w Szwajcarii zespół RFN zagrał po raz pierwszy od II wojny światowej (w 1950 r. nie był dopuszczony do udziału z powodu sankcji za rozpętanie konfliktu) i niespodziewanie dotarł do finału. Tam sprawił sensację, bo wygrał z faworytami Węgrami mającymi w składzie m.in. słynnego Ferenca Puskasa wynikiem 3:2. Reprezentacja Węgier pozostawała bez porażki od marca 1950 r.

 

ZOBACZ TAKŻE: Zmarł Paolo Rossi. Mistrz Świata był nieuleczalnie chory

 

Triumf RFN pod wodzą Herbergera przeszedł do historii futbolu, nie tylko niemieckiego, jako „Das Wunder von Bern” - „Cud w Bernie”.

 

Zaplanowano też upamiętnienie 125. rocznicy urodzin szkoleniowca okolicznościowymi znaczkami w związku z udziałem Niemiec na MŚ w Katarze w 2022 r.


ZOBACZ TAKŻE: Nie żyje Alejandro Sabella, były selekcjoner reprezentacji Argentyny

 

Herberger prowadził reprezentację Niemiec bardzo długo - w latach 1936-1964, a sukcesy w latach przedwojennych były wykorzystywane propagandowo przez III Rzeszę.

PI, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie