Brawo Verva! Drużyna z czołówki rosyjskiej Superligi rozbita w meczu Ligi Mistrzów

W meczu 3. kolejki grupy D Ligi Mistrzów siatkarzy Verva Warszawa Orlen Paliwa pokonała Kuzbass Kemerowo 3:0. Spotkanie nie było wielkim widowiskiem, ale podopieczni trenera Andrei Anastasiego zdołali wykorzystać słabość rywali i zgarnąć komplet punktów.

Siatkarze Vervy rozpoczęli to spotkanie od falstartu (0:3). Szybko jednak opanowali sytuację, odrobili straty i wypracowali kilka punktów zaliczki (8:5). Drużyna z Warszawy długo utrzymywała zaliczkę, ale w końcówce Kuzbass odrobił straty (20:20). Kluczowe akcje padły jednak łupem Vervy, a ostatnie punkty przyniosły im błędy przeciwników, serwis Bogdana Glivenko w siatkę zakończył seta (25:22).

Druga odsłona długo toczyła się przy przewadze siatkarzy Vervy, którzy w kilku sytuacjach zatrzymali blokiem Ivana Zaytseva (10:6, 15:10). W środkowej części seta dominacja warszawian była wyraźna. Przy stanie 18:13 wydawało się, że pewnie wygrają tę partię, zwłaszcza, że trener ekipy rywali dokonał kilku zmian. Wówczas jednak nastąpiły chwile zapaści. Kuzbass wygrał pięć kolejnych akcji przy zagrywkach Antona Karpuchowa i odrobił straty (18:18). W końcówce Verva wróciła do gry. As serwisowy Bartosza Kwolka (23:21), atak Piotra Nowakowskiego i punktowy blok rozstrzygnęły tego seta na korzyść przedstawiciela PlusLigi (25:22).

Set numer trzy rozpoczął się po myśli ekipy z Rosji i już przy stanie 2:5 trener Andrea Anastasi poprosił o czas. Reprymenda szkoleniowca podziałała, bo jego podopieczni szybko zabrali się do roboty. Po asie serwisowym Michała Superlaka uzyskali prowadzenie 8:7, a później jeszcze powiększyli przewagę (11:8). W dalszej części seta Verva nadawała ton wydarzeniom na boisku, pewnie zmierzając po zwycięstwo (15:9, 19:11). Piłkę meczową wywalczył Andrzej Wrona, a po chwili siatkarze Kuzbassu popełnili błąd, który zakończył to spotkanie (25:16).

Najwięcej punktów: Bartosz Kwolek (15), Michał Superlak (11) – Verva; Ivan Zaytsev (9) – Kuzbass. Przedstawiciel PlusLigi pewnie pokonał wicelidera rosyjskiej Superligi. Siatkarze z Warszawy dominowali w bloku (14–3!) i zdołali zatrzymać największą gwiazdę ekipy rywali – Zaytseva.

Verva Warszawa Orlen Paliwa odniosła drugie zwycięstwo w obecnej edycji Ligi Mistrzów. Na inaugurację pewnie pokonała Knack Roeselare 3:0, a w drugim meczu uległa 0:3 ekipie Leo Shoes Modena. Zwycięstwo w meczu z Kuzbassem może mieć istotne znaczenie dla dalszych losów rywalizacji w grupie D. Awans do ćwierćfinałów Ligi Mistrzów wywalczą zwycięzcy każdej z pięciu grup oraz trzy drużyny z drugich miejsc z najlepszym bilansem. Drugi turniej tej grupy zostanie rozegrany w dniach 9–11 lutego w Modenie.

Verva Warszawa Orlen Paliwa – Kuzbass Kemerowo 3:0 (25:22, 25:22, 25:16)

Verva: Angel Trinidad de Haro, Andrzej Wrona, Bartosz Kwolek, Piotr Nowakowski, Michał Superlak, Artur Szalpuk – Damian Wojtaszek (libero) oraz Igor Grobelny, Jakub Ziobrowski, Michał Kozłowski. Trener: Andrea Anastasi.
Kuzbass: Igor Kobzar, Petar Krsmanović, Aleksandr Markin, Michaił Szczerbakow, Ivan Zaytsev, Roman Pakszyn – Aleksiej Obmoczajew (libero) oraz Jewgienij Siwożelez, Bogdan Gliwienko, Anton Karpuchow, Igor Krechetow, Inał Tawasijew. Trener: Aleksiej Wierbow.

Wyniki i terminarz turnieju grupy D LM siatkarzy (15–17 grudnia, Roeselare):

2020-12-15: Kuzbass Kemerowo – Leo Shoes Modena 1:3 (23:25, 19:25, 25:22, 28:30)
2020-12-15: Knack Roeselare – Verva Warszawa Orlen Paliwa 0:3 (18:25, 24:26, 19:25)

2020-12-16: Verva Warszawa Orlen Paliwa – Leo Shoes Modena 0:3 (21:25, 17:25, 24:26)
2020-12-16: Knack Roeselare – Kuzbass Kemerowo 0:3 (24:26, 16:25, 20:25)

2020-12-17: Verva Warszawa Orlen Paliwa – Kuzbass Kemerowo 3:0 (25:22, 25:22, 25:16)
2020-12-17: Leo Shoes Modena – Knack Roeselare (czwartek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport News).