MŚ siatkarzy 2022: Rosja straci prawo do organizacji imprezy?

Siatkówka
MŚ siatkarzy 2022: Rosja straci prawo do organizacji imprezy?
fot. Cyfrasport
Polscy siatkarze będą w 2022 roku bronili tytułu mistrza świata.

Zgodnie z orzeczeniem Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie (CAS), Rosja przez najbliższe dwa lata nie będzie mogła organizować ważnych imprez międzynarodowych. Najważniejszą imprezą zaplanowaną w tym okresie na terenie Federacji Rosyjskiej są mistrzostwa świata siatkarzy 2022.

Sankcje nałożone na Rosję przez Światową Agencję Antydopingową (WADA) za permanentne łamanie przepisów antydopingowych i utrzymane przez CAS, mają obowiązywać w okresie od 17 grudnia 2020 do 16 grudnia 2022 roku. W tym czasie rosyjscy sportowcy nie będą mogli startować w najważniejszych turniejach, jak igrzyska olimpijskie oraz mistrzostwa świata. Rosja nie będzie również mogła organizować ważnych imprez międzynarodowych.

 

Zobacz także: Rosja nie wystąpi na igrzyskach i mistrzostwach świata. Dwuletnia kara od CAS

 

Jak informuje portal pravda.ru, w tym okresie na terytorium Federacji Rosyjskiej zaplanowano pięć dużych imprez rangi mistrzostw świata. Są to:

 

MŚ we wspinaczce sportowej, które miały się odbyć w 2021 roku w Moskwie;
MŚ siatkarzy 2022
MŚ w strzelectwie 2022
MŚ w zapasach 2022 (10–18 września w Krasnojarsku)
MŚ w w pływaniu na krótkim basenie 2022 (Kazań).

 

Największą z tych imprez będą mistrzostwa świata siatkarzy. Miały one zostać rozegrane w dniach 26 sierpnia – 11 września 2022 roku w dziesięciu rosyjskich miastach (Moskwa, Sankt Petersburg, Kaliningrad, Kazań, Krasnojarsk, Jekaterynburg, Nowosybirsk, Ufa, Jarosław oraz Kemerowo), z udziałem 24 reprezentacji. Zaledwie kilka dni temu Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) zaprezentowała logo imprezy. Ustalono też schemat turnieju oraz ogłoszono, że mecz otwarcia zostanie rozegrany w Sankt Petersburgu, a decydujące gry odbędą się w Moskwie.

 

Jak informują rosyjskie media, decyzja CAS oznacza, że międzynarodowe federacje powinny odwołać zaplanowane wcześniej zawody, które miała organizować Rosja. Wyjątki dotyczą turniejów, których z jakiegoś powodu nie można przełożyć. Imprezy, których organizację Rosja już otrzymała, powinny zostać przeniesione do innych krajów, ale tylko wtedy, gdy jest taka możliwość. Być może nie dotyczy to właśnie m.in. wspomnianych MŚ w piłce siatkowej 2022.

 

Zobacz także: Wiemy, gdzie zostaną rozegrane mecz otwarcia i finał MŚ siatkarzy 2022

 

– Sądzę, że w tym momencie przeniesienie nie wchodzi w grę, bo wszelkie kontrakty na organizację zostały podpisane dużo wcześniej niż pojawiły się jakiekolwiek ruchy mogące skutkować ukaraniem Rosji – stwierdził w rozmowie z "Super Expressem" były prezes PZPS Mirosław Przedpełski.

 

Prominentny działacz FIVB uważa, że stopień zaawansowania organizacji imprezy jest zbyt duży, by przenieść turniej. Prawo do organizacji MŚ 2022 zostały przyznane Rosji w listopadzie 2018 roku. Inna sprawa, że na niespełna dwa lata przed startem turnieju, trudno byłoby znaleźć kraj, który podjąłby się organizacji mistrzostw.

 

Przypomnijmy, że awans do turnieju finałowego MŚ 2022 ma już zapewniony reprezentacja Polski. Biało-czerwoni będą bronić tytułu wywalczonego na parkietach Bułgarii i Włoch w 2018 roku.

RM, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie