Iga Świątek rozpocznie sezon w Melbourne, ale wcześniej niż planowała

Tenis
Iga Świątek rozpocznie sezon w Melbourne, ale wcześniej niż planowała
fot. PAP/EPA
Iga Świątek rozpocznie sezon 1 lutego w Melbourne

Iga Świątek została zgłoszona do turnieju WTA w Melbourne, poprzedzającego Australian Open - powiedział trener tenisistki Piotr Sierzputowski. Triumfatorka tegorocznego French Open wcześniej podała, że rozpocznie sezon rywalizacją w turnieju wielkoszlemowym na antypodach.

Świątek odpowiadała na Instagramie na pytania kibiców i jedno z nich dotyczyło jej pierwszego występu w 2021 roku. Siedemnasta rakieta świata oznajmiła, że będzie to turniej Australian Open.

 

- Iga podała ten turniej, ale chodziło jej o odbywającą się tam tuż przed Wielkim Szlemem imprezę WTA w Melbourne. Została do niej zgłoszona. Zobaczymy, czy ta się w ogóle odbędzie - zastrzegł Sierzputowski.

 

Tegoroczne występy jego podopieczna zaczęła od Australian Open i dotarła do 1/8 finału. Wówczas jednak odsłona Wielkiego Szlema w Melbourne zaczęła się tradycyjnie w styczniu. Najbliższa edycja, ze względu na długie negocjacje z władzami stanu Wiktoria, które dotyczyły obowiązujących tenisistów obostrzeń związanych z pandemią Covid-19, została przełożona i ruszy 8 lutego.

 

ZOBACZ TAKŻE: Organizatorzy Australian Open potwierdzili termin. Kwalifikacje kobiet w Dubaju

 

Zarządzająca kobiecym tourem WTA potwierdziła w sobotę, że sezon rozpocznie się turniejem w Abu Zabi w dniach 5-13 stycznia. Tydzień przed Australian Open zorganizowane zaś mają zostać równocześnie dwie imprezy cyklu w Melbourne (jedna zamiast zawodów w Adelajdzie).

 

- Do tych dwóch turniejów obowiązuje jedna lista startowa. Pula nagród i ranga w obu są takie same. To organizatorzy będą decydować, która zawodniczka znajdzie się w obsadzie jednego, a która w drabince drugiego. Podejrzewam, że na podstawie rankingu zostanie zastosowana zasada serpentyny - analizował szkoleniowiec Świątek.

 

19-letnia tenisistka z Raszyna jest w trakcie przygotowań do sezonu, z których większość jak na razie odbyła w kraju. Ma za sobą jedynie kilkudniowe zgrupowanie na Teneryfie, które zakończyła w połowie ubiegłego tygodnia.

 

- Wyjazd udał się super. Do wybrania tego kierunku zainspirowała nas Ukrainka Jelina Switolina. Bardzo możliwe, że w przyszłości będziemy tam wracać, bo warunki są bardzo dobre - podsumował Sierzputowski.

 

ZOBACZ TAKŻE: Początek sezonu w Abu Zabi, turnieje w Auckland i Shenzhen odwołane

 

Trener dodał, na razie 17. zawodniczka światowego rankingu będzie kontynuowała treningi w Polsce.

 

- Robienie dalszych planów utrudniają nam wprowadzane ostatnio nowe obostrzenia dotyczące podróżowania. Chciałbym, byśmy polecieli do Dubaju kilka dni wcześniej, potrenowali i odpoczęli zanim ruszymy stamtąd czarterem do Australii w połowie stycznia. Czekamy jednak na razie na kolejne informacje, bo nie wiadomo jak będzie wówczas z samolotami do Zjednoczonych Emiratów Arabskich - zauważył trener tenisistki.

PAP, WŁ, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie