PlusLiga: Zdecydowane zwycięstwo ZAKSY w Olsztynie

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle wciąż niepokonana w PlusLidze.

W meczu 19. kolejki PlusLigi Indykpol AZS Olsztyn przegrał z Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3. Gospodarze jedynie w pierwszym, zakończonym rywalizacją na przewagi secie zdołali nawiązać wyrównaną walkę z liderem tabeli. W dwóch kolejnych partiach kędzierzynianie byli już wyraźnie lepsi.

W pierwszym secie oglądaliśmy wyrównaną walkę obu ekip. Gospodarze nie przestraszyli się faworytów, uzyskiwali nawet przewagę (14:12, 19:16), ale kędzierzynianie odrobili straty i wszystko rozstrzygnęło się w końcówce. Przemysław Stępień zaskakującym zagraniem wywalczył piłkę setową dla Indykpolu AZS (24:23), ale w kolejnej akcji Aleksander Śliwka zrobił unik przy autowej zagrywce Dmytro Teryomenko i rozpoczęła się gra na przewagi. W niej swoich szans nie wykorzystali olsztynianie, a skuteczne ataki Krzysztofa Rejno i Kamila Semeniuka rozstrzygnęły seta na korzyść ZAKSY (25:27).

W drugiej odsłonie kędzierzynianie szybko uzyskali wyraźną przewagę (5:12), utrudniając rywalom grę trudnymi serwisami. Siatkarze Indykpolu AZS zerwali się do walki, zmniejszyli straty do trzech oczek (10:13), ale później poszła nokautująca seria ZAKSY. Goście wygrali siedem kolejnych piłek, a gra olsztynian zupełnie się posypała (10:20). Po skutecznym ataku Łukasza Kaczmarka przyjezdni mieli piłkę setową przy stanie (14:24). Gospodarze zdołali jeszcze ugrać kilka punktów, asem serwisowym popisał się Ruben Schott, ale w kolejnej akcji zaserwował w siatkę, kończąc seta (17:25).

Set numer trzy również przebiegał pod dyktando siatkarzy z Kędzierzyna-Koźla, którzy w środkowej jego części mieli już wyraźną zaliczkę (10:16). Indykpol AZS nie był już w stanie znaleźć patentu na dobrze funkcjonującą ekipę rywali. Przestrzelona zagrywka gospodarzy zakończyła tę jednostronną partię (16:25) i cały mecz.

Najwięcej punktów: Ruben Schott (11) – Indykpol AZS; Łukasz Kaczmarek (13), Aleksander Śliwka (13), Jakub Kochanowski (11) – ZAKSA. MVP: Benjamin Toniutti.

Indykpol AZS Olsztyn – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 (25:27, 17:25, 16:25)

Indykpol AZS: Damian Schulz, Wojciech Żaliński, Dmytro Teryomenko, Przemysław Stępień, Ruben Schott, Javier Concepcion – Jędrzej Gruszczyński (libero) oraz Mateusz Poręba, Kamil Droszyński, Remigiusz Kapica, Robbert Andringa, Jakub Ciunajtis (libero). Trener: Daniel Castellani.
ZAKSA: Krzysztof Rejno, Benjamin Toniutti, Aleksander Śliwka, Jakub Kochanowski, Łukasz Kaczmarek, Kamil Semeniuk – Paweł Zatorski (libero) oraz Rafał Prokopczuk, Bartłomiej Kluth, Adrian Staszewski, Korneliusz Banach (libero). Trener: Nikola Grbić.

***

W innym wtorkowym spotkaniu 19. kolejki PlusLigi GKS Katowice pokonał MKS Będzin 3:1. Gospodarze odnieśli dziewiąte zwycięstwo w czternastym meczu obecnego sezonu i zajmują obecnie piąte miejsce w tabeli. MKS Będzin w osiemnastu meczach wygrał zaledwie dwa razy i zamyka tabelę.

Najwięcej punktów: Jakub Jarosz (19), Kamil Kwasowski (13), Adrian Buchowski (12), Miłosz Zniszczoł (10) – GKS; Rafał Faryna (28), Jose Ademar Santana (16) – MKS. MVP: Miłosz Zniszczoł.

GKS Katowice – MKS Będzin 3:1 (25:21, 25:19, 24:26, 25:22)

GKS: Adrian Buchowski, Jan Firlej, Jakub Jarosz, Emanuel Kohut, Kamil Kwasowski, Miłosz Zniszczoł – Dustin Watten (libero) oraz Jan Nowakowski. Trener: Grzegorz Słaby.
MKS: Rafał Faryna, Tomasz Kalembka, Jose Ademar Santana, Bartosz Schmidt, Rafał Sobański, Pontes Veloso Thiago – Szymon Gregorowicz (libero) oraz Kacper Bobrowski, Michał Godlewski, Łukasz Makowski, Artur Ratajczak, Dominik Teklak. Trener: Jakub Bednaruk.