IO w Tokio bez mistrzyni olimpijskiej Rafaeli Silvy

Sporty walki
IO w Tokio bez mistrzyni olimpijskiej Rafaeli Silvy
Fot. PAP
Rafaela Silva

Mistrzyni olimpijska w judo z Rio de Janeiro w kat. 57 kg Brazylijka Rafaela Silva, jedna z kandydatek do złota, nie będzie mogła wystąpić w przyszłorocznych igrzyskach w Tokio. Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie (CAS) odrzucił jej apelację i podtrzymał dwuletnią dyskwalifikację.

W sierpniu 2019 r. podczas Igrzysk Panamerykańskich w Limie bohaterka Brazylii z 2016 r. została przyłapana na dopingu. W jej organizmie wykryto zabroniony środek fenoterol. Odebrano jej wywalczony złoty medal i zdyskwalifikowano na dwa lata.

 

ZOBACZ TAKŻE: Mistrz olimpijski i świata w judo uporał się z koronawirusem

 

Judoczka odwołała się od tej decyzji - w apelacji wskazywała, że została nieumyślnie zakażona zabronioną substancją przez inne osoby stosujące lek, ale CAS nie uznał za wystarczające jej tłumaczeń.

 

Silva była bohaterką w kraju gospodarza igrzysk w 2016 r. Jako pierwsza Brazylijka stanęła wówczas na najwyższym stopniu podium. Obecnie 28-latka przeszła długą drogę do mistrzostwa olimpijskiego, a wcześniej (2013) mistrzostwa globu - miała trudne dzieciństwo, gdyż wychowywała się w jednej z faveli w Rio de Janeiro.

 

ZOBACZ TAKŻE: Odeszli od nas w ostatnich miesiącach...

 

Fenoterol jest lekiem stosowanym w astmie, rozszerzającym drogi oddechowe, a jego przyjęcie powoduje krótkotrwałe, trwające 4–6 godzin rozszerzenie oskrzeli.

PI, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie