TCS: Halvor Egner Granerud buduje formę "na sucho" i... przy baranich żeberkach

Zimowe
TCS: Halvor Egner Granerud buduje formę "na sucho" i... przy baranich żeberkach
fot. PAP/EPA
Halvor Egner Granerud przeszedł do historii norweskich skoków, wygrywając pięć konkursów PŚ z rzędu.

Lider Pucharu Świata w skokach narciarskich Norweg Halvor Egner Granerud do Turnieju Czterech Skoczni (28 grudnia - 6 stycznia) będzie trenował tylko „na sucho” i mentalnie. Poświęci się też gotowaniu.

Święta Bożego Narodzenia 24-letni zawodnik spędzi z daleka od rodziny, tylko w towarzystwie swojej dziewczyny, której ugotuje tradycyjne norweskie potrawy, a zwłaszcza pracochłonne żeberka baranie.

 

Pinnekjoett to typowa norweska potrawa mająca kilkaset lat tradycji. Spożywana jest głównie podczas świąt Bożego Narodzenia, ale także z okazji innych uroczystości. Baranie lub kozie żeberka są najpierw suszone na powietrzu i konserwowane w soli. Po ugotowaniu na parze z gałązkami brzozy, serwowane są z puree z brukwi i z ziemniakami.

 

- Po raz pierwszy w życiu będę głównym kucharzem i sam przygotuję cały stół oraz wszystkie smakołyki. Moi koledzy będą trenować w Trondheim, lecz ja do wyjazdu na TCS nie oddam żadnego skoku, tylko będę je trenował na sucho w głowie. Potrzebuje takiej symulacji, aby się zresetować po przeżyciach z ostatnich tygodni - powiedział Granerud.

 

ZOBACZ TAKŻE: Piotr Żyła na podium w Engelbergu

 

Granerud przeszedł do historii norweskich skoków, wygrywając pięć konkursów PŚ z rzędu. Tego nie dokonał jeszcze żaden Norweg, a tylko dwóch, Ole Bremseth i Espen Bredesen, wygrało po cztery.

 

Na arenie międzynarodowej po sześć wygranych z rzędu konkursów mają Japończyk Ryoyu Kobayashi, Austriak Thomas Morgenstern i Fin Janne Ahonen. - Halvor jest naszym najsilniejszym punktem na TCS, którego nie wygraliśmy od 2006/2007 (Anders Jacobsen). W okresie ostatnich kilku tygodni stał się innym człowiekiem. Pięć wygranych z rzędu dało mu taką mentalną siłę, że teraz jest gotowy do walki o wszystko. W dodatku ma nerwy naprawdę ze stali - powiedział trener norweskich skoczków Alexander Stoeckl.

A.J., PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie