Szwajcarki Sąd Federalny uchylił dyskwalifikację pływaka Sun Yanga
Sąd Federalny, będący najwyższą władzą sądowniczą w Szwajcarii, uchylił ośmioletnią dyskwalifikację chińskiego pływaka Sun Yanga nałożoną przez Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS). Ten ostatni będzie musiał ponownie przeprowadzić arbitraż.
Informacja o odwołaniu się Yanga do Sądu Federalnego pojawiła się na początku maja. Ten przychylił się do wniosku trzykrotnego mistrza olimpijskiego. Jako powód podano stronniczość sędziego CAS.
- Decyzja CAS zostaje unieważniona. Będzie on musiał ponownie orzec w sprawie Sun Yanga w innym składzie - przekazano w komunikacie Sądu Federalnego.
We wrześniu 2018 roku kontrolerzy Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) przyjechali do domu utytułowanego Chińczyka, aby pobrać próbki moczu i krwi. W trakcie badania doszło do nieprawidłowości, próbki zostały uszkodzone, a niektóre nawet zniszczone. Jak później ustalono, dokonał tego na polecenie matki pływaka jego osobisty ochroniarz.
ZOBACZ TAKŻE: IO w Tokio bez mistrzyni olimpijskiej Rafaeli Silvy
WADA takie działanie potraktowała równoznacznie z odmową poddania się badaniu i wystąpiła do Międzynarodowej Federacji Pływackiej (FINA) o nałożenie na zawodnika dyskwalifikacji. Ta miała inne zdanie i Yang został dopuszczony do startu m.in. w mistrzostwach świata, co zostało negatywnie ocenione przez wielu rywali. Australijczyk Mack Horton nie stanął podczas ceremonii medalowej obok Azjaty i odmówił uściśnięcia mu dłoni. Z decyzją FINA nie zgodziła się WADA i oddała sprawę do CAS, który ma siedzibę w Lozannie. Ten zdecydował zaś o ośmioletniej dyskwalifikacji.
"WADA została poinformowana o decyzji Sądu Federalnego, która wynika ze sporu z przewodniczącym panelu Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu i nie zawiera żadnego komentarza dotyczącego meritum sprawy. W orzeczeniu CAS było odniesienie do niego. Wykazano, że wiele nieprawidłowości pierwotnej decyzji FINA w świetle Światowego Kodeksu Antydopingowego i związanego z nim Międzynarodowego Standardu Badań i Dochodzenia. WADA podejmie kroki, aby ponownie rzetelnie przedstawić swoje stanowisko, gdy sprawa wróci do panelu CAS z innym przewodniczącym. Na tym etapie nie otrzymaliśmy pełnego uzasadnienia decyzji Sądu Federalnego i dlatego nie możemy jej szerzej komentować" - zaznaczono w komunikacie centrali antydopingowej.
ZOBACZ TAKŻE: Amerykanie krytykują wyrok CAS w sprawie rosyjskich sportowców i atakują WADA
29-letni Yang w dorobku ma sześć medali olimpijskich, w tym trzy złote. Na koncie ma także 11 tytułów mistrza świata.
Problemy z dopingiem miał też w 2014 roku, kiedy był zawieszony na trzy miesiące. Wówczas w jego organizmie wykryto zakazany środek pobudzający trimetazidin, który został mu - jak twierdził - zalecony przez lekarzy z powodu problemów z sercem i występujących omdleń.