Joshua Cheptegei mierzy w dwa złote medale w Tokio

Inne
Joshua Cheptegei mierzy w dwa złote medale w Tokio
fot. PAP/EPA
Ugandyjski biegacz Joshua Cheptegei.

Ugandyjski biegacz Joshua Cheptegei, który w tym roku poprawił rekordy świata na 5000 i 10 000 m, stawia sobie wysokie cele przed igrzyskami w Tokio. Chce zdobyć dwa złote medale na swoich koronnych dystansach.

Do tej pory takie osiągnięcie - tytuły mistrza olimpijskiego na obu najdłuższych dystansach na stadionie podczas jednych igrzysk - udało się uzyskać siedmiu biegaczom w historii. Ostatnio dokonał tego Brytyjczyk Mo Farah, który był najlepszy w Londynie (2012) i w Rio de Janeiro (2016).

 

24-latek z Ugandy chce iść w jego ślady. - To będzie jak wspinaczka na wielką górę, ale przecież sam ustalam wyzwania dla siebie. Oczywiście zdobycie podwójnego złota będzie wymagało ode mnie wiele, tak w sferze fizycznej, jak i psychicznej, ale chcę spróbować przygotować się do walki na obydwu dystansach najlepiej jak potrafię. Ustrzelić dublet to byłoby coś niesamowitego, ale będę zadowolony także ze złota na 10 000 - powiedział biegacz, cytowany przez BBC.

 

ZOBACZ TAKŻE: Hołub-Kowalik: Pandemia przedłużyła moją karierę

 

7 października Cheptegei ustanowił rekord świata w biegu na 10 000 m w Walencji. Uzyskał czas 26.11,00 i poprzedni - należący od 2005 roku do Etiopczyka Kenenisy Bekele - poprawił o ponad sześć sekund (26.17,53). W sierpniu w Monako poprawił natomiast rekord globu na 5000 m (12.35,36).

 

Reprezentanci Ugandy zdobyli tylko dwa złote medale olimpijskie. W 1972 r. w Monachium John Akii-Bua wygrał bieg na 400 m przez płotki, a w 2012 r. w Londynie Stephen Kiprotich został mistrzem w maratonie.

A.J., PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze