Turniej Czterech Skoczni: Kosmiczny Kubacki! Polak zdeklasował rywali w Ga-Pa

Dawid Kubacki

Dawid Kubacki wygrał drugi konkurs Turnieju Czterech Skoczni w Garmisch Partenkirchen. Polak w drugiej serii pobił rekord skoczni, lądując na 144. metrze i wyprzedził prowadzącego po pierwszej odsłonie Halvora Egnera Graneruda! Piotr Żyła zajął trzecie miejsce, Kamil Stoch był czwarty.

Polscy kibice byli w szampańskich nastrojach już po pierwszej serii noworocznego konkursu Turnieju Czterech Skoczni w Garmisch-Partenkirchen. Nic dziwnego, bo Polacy spisali się rewelacyjnie. Pięciu z nich zakwalifikowało się do finałowej serii, z czego aż czterech uplasowało się w czołowej dziesiątce.

Najlepiej spisał się Dawid Kubacki, który po skoku na 139. metr zajął drugie miejsce, tuż za liderem klasyfikacji Pucharu Świata Norwegiem Halvorem Egnerem Granerudem. Z dobrej pokazał się również Kamil Stoch. Trzykrotny mistrz olimpijski po locie na 135 metr był trzeci. W najlepszej „dziesiątce” znaleźli się jeszcze szósty Andrzej Stękała i ósmy Piotr Żyła. Do drugiej części zawodów zakwalifikował się jeszcze Klemens Murańka, który został sklasyfikowany na 15. pozycji. Mniej szczęścia mieli natomiast Maciej Kot i Aleksander Zniszczoł, którzy przegrali swoje rywalizacje w systemie KO i z notą 108,2 zajęli ex aequo 35. miejsce.

W drugiej serii zawodnicy Michala Dolezala tylko potwierdzili, że znajdują w doskonałej dyspozycji. Rewelacyjnie w powietrzu poszybował Dawid Kubacki, który wylądował na 144. metrze. Tym lotem nie tylko ustanowił nowy rekord Große Olympiaschanze, ale również zapewnił sobie zwycięstwo w konkursie. Drugie miejsce na podium zajął Granerud.

Z dobrej strony zaprezentował się również Piotr Żyła, który skokiem na 137 metr awansował z ósmego miejsca na trzecie. Kamil Stoch uplasował się tuż za nim, tracąc do kolegi z reprezentacji zaledwie 0,4 pkt. Czołową „dziesiątkę” zawodów zamknął Andrzej Stękała, a Klemens Murańka został sklasyfikowany na 22. pozycji.

Kubacki triumfował w poprzedniej edycji Turnieju Czterech Skoczni. Noworoczny sukces pozwolił mu awansować na czwartą lokatę w klasyfikacji generalnej TCS. Prowadzi Granerud, przed najlepszym w Oberstdorfie Niemcem Karlem Geigerem i Stochem.