Champions Chess Tour: Tejmur Radżabow prowadzi z Lewonem Aronianem w finale

Inne
Champions Chess Tour: Tejmur Radżabow prowadzi z Lewonem Aronianem w finale
fot. PAP

Tejmur Radżabow z Azerbejdżanu prowadzi z Lewonem Aronianem z Armenii 2,5:1:5 w finale Airthings Masters, drugiego z cyklu turniejów online w szachach szybkich Champions Chess Tour. W niedzielę zakończenie rywalizacji. W meczu o trzecie miejsce Francuz Vachier-Lagrave remisuje z Rosjaninem Daniiłem Dubowem 2:2.

Pierwsze trzy partie finału zakończyły się remisem, w czwartej Radżabow pokonał rywala czarnymi, co dało mu prowadzenie w meczu.

 

W pojedynku o trzecie miejsce Vachier-Lagrave - Dubow dwie pierwsze partie wygrał w sobotę Rosjanin, a Francuz zrewanżował mu się w dwóch kolejnych.

 

W organizowanym przez Play Magnus Group cyklu Champions Chess Tour arcymistrzowie rywalizują online w tempie 15 minut plus 10 sekund po każdym ruchu na partię.

 

Zobacz także: Plebiscyt PS i Polsatu: Sylwetka Jana Krzysztofa Dudy

 

Ta szachowa Liga Mistrzów składa się w sumie z 10 turniejów: sześciu imprez, tzw. regular, w których wystartuje 16 zawodników, a pula nagród wyniesie 100 tys. dol. (30 tys. dla zwycięzcy). W trzech, tzw. major, udział weźmie 12 graczy, a premie wyniosą 200 tys. (60 tys.). Turniej Final, do którego zakwalifikuje się 10 szachistów wyłonionych z poprzednich imprez, ma do zaoferowania 300 tys. dol., w tym 100 tys. dla zwycięzcy.

 

W turniejach major, a takim jest Airthings Masters, 12 uczestników rozgrywa najpierw w ciągu trzech dni 11 rund meczów systemem każdy z każdym. W fazie pucharowej odbywają się dwudniowe mecze (cztery partie dziennie) - ćwierćfinałowe, półfinałowe i finał oraz o 3. miejsce.

 

Zwycięzca imprezy z przełomu roku ma zagwarantowany udział w finałowym turnieju we wrześniu, a czołowa ósemka w klasyfikacji cyklu po dwóch turniejach kwalifikuje się automatycznie do występu w trzecim, rangi regular (6-14 lutego).

 

Cały cykl, w którym startuje też najwyżej notowany polski szachista, 22-letni Jan-Krzysztof Duda, zakończy się 3 października 2021 i po raz pierwszy w historii wyłoni najlepszego zawodnika sezonu w rywalizacji online.

RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie