To będzie rewolucja w siatkówce! Czołowy klub świata wykorzystał zaawansowaną technologię

Siatkówka
To będzie rewolucja w siatkówce! Czołowy klub świata wykorzystał zaawansowaną technologię
fot. VakifBank
Czołowy klub świata wykorzystał zaawansowaną technologię.

Siatkarski gigant VakıfBank Stambuł zainstalował w hali Sports Palace technologię GPS do śledzenia osiągnięć sportowców, używaną przez największe kluby sportowe na świecie. Dzięki niej zespół techniczny tureckiej drużyny może rejestrować każdy moment swoich podopiecznych w trakcie wysiłku fizycznego. Interpretacja danych otrzymywanych przez chipy i czujniki w hali za pomocą specjalnego oprogramowania, pozwala ocenić wyniki treningowe oraz efektywność siatkarek w trakcie meczów.

Będąc pierwszym klubem w tureckiej i światowej siatkówce, VakıfBank ponownie wkroczył na nowy poziom. Żółto-czarni zainstalowali technologię GPS Athlete Performance Tracking używaną przez największe kluby sportowe na świecie. Mierząc sekunda po sekundzie wiele parametrów tj. skoki, prędkość, przyspieszenie itd. zespół techniczny może natychmiast analizować wyniki siatkarek.

 

fot. VakifBank

 

Chipy przyczepione do strojów zawodniczek pozwalają na wiele raportów, m.in. które z partii sportowca są najbardziej obciążone. Analiza takich danych pozwoli zapobiec wielu kontuzjom. - Dzięki tej technologii kontrolujemy każdy moment naszych siatkarek podczas treningów i meczów. Każda ma swój własny chip do noszenia. Dzięki tym żetonom możemy od razu zobaczyć, co dziewczyny robią na boisku. Każdy trening i spotkanie rejestrujemy w systemie. Pozwala nam to łatwo obserwować najnowsze sytuacje naszych zawodniczek. Ponadto możemy zobaczyć, jak siatkarki mogą poprawić siebie i intensywność treningu. Minimalizujemy również ryzyko kontuzji - powiedział Giovanni Miale, trener przygotowania fizycznego tureckiego klubu. Włoch znany jest również polskim kibicom z męskiej kadry Biało-Czerwonych i Jastrzębskiego Węgla.

 

fot. VakifBank

 

Zobacz także: Co nas czeka w siatkówce w 2021 roku?

 

Pierwszy trener VakıfBanku Giovanni Guidetti nie może się doczekać efektów pracy z nową technologią. - Zamiast patrzeć na to, co zarobiliśmy, skupiamy się na tym, jak możemy się jeszcze ulepszyć. Jesteśmy otwarci na wszelkiego rodzaju innowacje, które mogą posunąć nas o krok dalej. Dlatego cieszymy się, że jesteśmy pierwszą drużyną siatkarską na świecie, która wykorzystuje technologię GPS w naszym systemie treningowym. Informacje i dane, które uzyskujemy dzięki niej, tworzą wysoką wartość dodaną naszej pracy w zakresie metodologii szkolenia. Uzyskujemy bardzo pouczające dane o tym, co robimy, co ekscytuje zarówno sportowca, jak i nasz zespół techniczny - stwierdził Włoch.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez VakıfBank Spor Kulübü (@vakifbanksk)

NP, Polsat Sport, vakifbanksporkulubu.com
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie