Serie A: Mistrz bije lidera w hicie. AC Milan pokonany

Wieczór Trzech Króli oznaczał we Włoszech prawdziwie królewską futbolową ucztę. W starciu lidera z mistrzem Milan przegrał u siebie z Juventusem 1:3 ale zachował prowadzenie w tabeli. Dobry występ w bramce Juve zanotował Wojciech Szczęsny.

W meczu 16. kolejki Serie A niepokonany w tym sezonie Milan podejmował rozczarowujący Juventus. Kilka godzin przed spotkaniem do kibiców gospodarzy dotarła dobra wiadomość: swój mecz przegrał bowiem Inter - jedyny zespół, który mógł po tej serii spotkań wyprzedzić w tabeli rossonerich.

Gorszą informacją była lista piłkarzy nieobecnych. Zlatan Ibrahimović, Ante Rebić, Ismael Bennacer, Alexis Saelemaekers, Rade Krunić, Sandro Tonali - o wystawieniu tych piłkarzy mógł jedynie pomarzyć trener Stefano Pioli.

Można było zatem się spodziewać, że im dłużej będzie trwał mecz, tym wyraźniej powinna zaznaczać się przewaga Juventusu. Andrea Pirlo miał na ławce rezerwowych same znakomitości, Stefano Pioli - wprost przeciwnie. I rzeczywiście, Milan dzielnie przeciwstawiał się ekipie, która od lat dominuje we Włoszech; ale tylko do 60. minuty meczu...

Na bramkę Federico Chiesy (efektowna asysta piętą Dybali), gospodarze odpowiedzieli spektakularną zespołową akcją zakończoną trafieniem Davide Calabrii. Drugiego gola tego wieczora zdobyć już nie zdołali, w czym umiejętnie przeszkadzał im między innymi Wojciech Szczęsny - polski bramkarz popisał się kilkoma pewnymi interwencjami.

Skuteczny był za to Juventus. W 62. minucie ponownie trafił Chiesa, a w 76. wynik ustalił Weston McKennie po podaniu Dejana Kulusevskiego. Wyborna akcja wprowadzonych na boisko kilkanaście minut wcześniej Amerykanina i Szweda idealnie wpisała się w pisane jeszcze przed meczem scenariusze: siła ławki rezerwowych Juve może zdecydować o wyniku.

Za sprawą wspomnianej już porażki Interu z Sampdorią Milan z dorobkiem 37 punktów pozostał liderem z punktem przewagi nad lokalnym rywalem. Juve z 30 punktami jest na miejscu czwartym.

AC MILAN - JUVENTUS 1:3 (1:1)
Bramki: 0:1 Chiesa (18'), 1:1 Calabria (41'), 1:2 Chiesa (62'), 1:3 McKennie (76')

AC MILAN: Donnarumma - Dalot, Kjaer, Romagnoli, Theo - Calabria, Kessie - Castillejo, Calhanoglu, Hauge (66. Diaz) - Leao

JUVENTUS: Szczęsny - Danilo, Bonucci, De Ligt, Frabotta - Chiesa (62. Kulusevski), Bentancur (73. Arthur), Rabiot, Ramsey (73. Bernardeschi) - Dybala (63. McKennie), Ronaldo