Agnes Keleti w sobotę kończy 100 lat. Życiorys Węgierki to gotowy scenariusz filmowy

Inne
Agnes Keleti w sobotę kończy 100 lat. Życiorys Węgierki to gotowy scenariusz filmowy
fot. PAP/EPA
Najstarsza żyjąca mistrzyni olimpijska, węgierska gimnastyczka Agnes Keleti będzie obchodzić w sobotę 100. urodziny.

Najstarsza żyjąca mistrzyni olimpijska, węgierska gimnastyczka Agnes Keleti będzie obchodzić w sobotę 100. urodziny. W jej dorobku jest pięć złotych medali igrzysk – aż cztery wywalczyła w Melbourne w 1956 roku, a jeden w Helsinkach cztery lata wcześniej.

- Czuję się dobrze, a chodzi o to, że nie powinieneś spoglądać na siebie w lustrze. W ten sposób pozostaję młoda – zażartowała Keleti w listopadzie ubiegłego roku, kiedy w swoim mieszkaniu gościła dziennikarza Francuskiej Agencji Prasowej AFP.

 

Mimo podeszłego wieku, Keleti - jak podkreślił jej rozmówca – to osoba bystra i poruszająca się pewnym krokiem. - Ale moja opiekunka nie pozwala mi robić szpagatów – zaznaczyła, przeglądając wydaną wtedy książkę z okazji jej 100. urodzin.

 

Życiorys Węgierki to gotowy scenariusz filmowy. W igrzyskach debiutowała w wieku 31 lat, co jest w obecnych czasach wprost niewiarygodne, zwłaszcza w takiej dyscyplinie sportu jak gimnastyka. Zdobyła dziesięć medali olimpijskich – pięć złotych, trzy srebrne i dwa brązowe. - Uprawiałam sport także dlatego, aby zobaczyć świat - mówiła AFP już w 2016 roku.

 

ZOBACZ TAKŻE: Rusza sezon ATP, Hurkacz walczy na Florydzie

 

Do węgierskiej reprezentacji powołana została w 1939 roku. Zdobyła swój pierwszy tytuł mistrzyni kraju, ale szybko zakazano jej wszelkiej aktywności sportowej ze względu na żydowskie pochodzenie. Po zajęciu Węgier przez hitlerowskie Niemcy w marcu 1944 roku uniknęła deportacji do obozu zagłady, zdobywając fałszywe dokumenty i przyjmując tożsamość innej osoby o nazwisku Piroska Juhasz.

 

- Dzięki niej przeżyłam. Zamieniłyśmy się ubraniami i papierami, a ja naśladowałam jej sposób mówienia – przyznała Keleti. Jej ociec zginął w Auschwitz, a kilkoro członków rodziny, w tym matka, uratowało się – pomógł im szwedzki dyplomata Raoul Wallenberg.

 

Keleti wyemigrowała do Australii w latach 50., a potem mieszkała w Izraelu. Była trenerką kadry narodowej w drugim z tych krajów. Kilka lat temu wróciła do ojczyzny.

 

Do kwietnia 2019 roku najstarszą mistrzynią olimpijską była fińska biegaczka narciarska Lydia Wideman (ur. 17 maja 1920 roku). Zdobyła złoto w biegu na 10 km w Oslo w 1952 roku.

A.J., PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze