Nieoczekiwane rozstrzygnięcia w 86. Plebiscycie PS i Polsatu! Kto z typujących był najbliżej?

Inne
Nieoczekiwane rozstrzygnięcia w 86. Plebiscycie PS i Polsatu! Kto z typujących był najbliżej?
fot. Polsat Sport
Nikomu nie udało się wytypować poprawnie całej czołowej piątki w 86. Plebiscycie Przeglądu Sportowego i Telewizji Polsat.

Od dawna nie zdarzyło się, by finałowa dziesiątka, a nawet piątka w Plebiscycie Przeglądu Sportowego i Polsatu była tak zaskakująca. Może o tym świadczyć fakt, że żaden z ekspertów nie wytypował prawidłowo czołowej piątki, a nawet trójki! Kto był najbliżej?

Rok 2020 był bardzo trudny dla sportowców. Wielu z nich nie mogło zaprezentować się na imprezach międzynarodowych, do których przygotowywało się przez cały rok, a w niektórych przypadkach nawet cztery lata. Kilku jednak mimo pandemii zabłysnęło w swoich dyscyplinach. Najgłośniej było z pewnością o niesamowitych wyczynach Roberta Lewandowskiego, który m.in. wygrał Ligę Mistrzów i został wybrany przez FIFA najlepszym piłkarzem roku na świecie. Kroku dotrzymywała mu Iga Świątek, która w wieku 19 lat zwyciężyła w wielkoszlemowym turnieju French Open. Ogromne sukcesy odnieśli także Bartosz Zmarzlik, który obronił tytuł indywidualnego mistrza świata na żużlu czy Jan Błachowicz, który został mistrzem UFC.

 

Jak co roku dziennikarze, komentatorzy i eksperci Polsatu Sport a także Przeglądu Sportowego podjęli się trudnego zadania wytypowania własnego rankingu. W związku z tym, że nominowanych było 15, a nie 20 sportowców, zestawienia obejmowały jedynie czołowe piątki.

 

ZOBACZ TAKŻE: Jak głosowali Robert Lewandowski i pozostali nominowani?

 

Zdaniem większości typujących w tym roku bezapelacyjnie najlepszy był Lewandowski i to potwierdziło się w głosowaniu czytelników Przeglądu Sportowego i widzów Polsatu. Co ciekawe na pierwszym miejscu kapitana reprezentacji Polski nie wytypował jedynie komentator piłkarski Cezary Kowalski, który w roli zwyciężczyni widział Świątek. 19-letnia tenisistka znalazła się na najwyższym stopniu podium również u Przemysława Iwańczyka, lecz ex aequo ze zwycięzcą tegorocznego plebiscytu.

 

W każdej z dwunastu "piątek" znalazł się także Bartosz Zmarzlik i ani razu nie został uplasowany niżej niż na trzecim miejscu. Innego zdania byli głosujący, którzy przyznali żużlowcowi dopiero piątą lokatę. Równie dużym, o ile nie większym zaskoczeniem było siódme miejsce dla Jana Błachowicza, który został mistrzem UFC w wadze półciężkiej. Również "Cieszyński Książę" znalazł uznanie w oczach dziennikarzy i ekspertów. Aż siedem osób wymieniło go w gronie pięciu najlepszych sportowców.

 

ZOBACZ TAKŻE: „Lewy” poza konkurencją, ale dlaczego Zmarzlik jest tak nisko?

 

W czołówce plebiscytu spodziewano się także Dawida Kubackiego, który w 2020 roku zwyciężył w prestiżowym Turnieju Czterech Skoczni. Ku zaskoczeniu wielu osób na miejscu trzecim "wylądował" jednak Kamil Stoch, który triumfował w kolejnej edycji tych zmagań. Skąd taki rozwój wydarzeń? Ogromny wpływ na to miał z pewnością termin zawodów. Odbyły się one kilka dni przed zakończeniem głosowania. Ciekawe zatem, czy "Orzeł z Zębu" zostanie wyróżniony również w przyszłorocznym plebiscycie. W końcu sukces odniósł w 2021 roku.

 

Czarnym koniem okazał się Kajetan Kajetanowicz, którego w czołowej piątce nie widział żaden z typujących. Kierowca rajdowy wdarł się przebojem do grona najlepszych i niewiele brakowało, by znalazł miejsce na podium.

 

ZOBACZ TAKŻE: Iga Świątek zdradziła, czego żałuje po Gali Mistrzów Sportu

 

Swoich zwolenników wśród dziennikarzy i ekspertów miał również Jan-Krzysztof Duda. Szachista osiągnął w 2020 roku ogromny sukces pokonując wielkiego Magnusa Carlsena. Nie znalazł jednak uznania w oczach widzów i nie zmieścił się w czołowej dziesiątce. W podobnej sytuacji był triumfator jednego z etapów najbardziej prestiżowego wyścigu kolarskiego Tour de France, czyli Michał Kwiatkowski. Jego w swoich piątkach widzieli Łukasz Kadziewicz i Marek Magiera, którzy są wielkimi zwolennikami kolarstwa, stąd też docenienie polskiego zawodnika.

 

Bardzo wysokie szóste miejsce zajęła w 86. Plebiscycie Natalia Maliszewska. Brązowa medalistka mistrzostw Europy w short-tracku była już wcześniej nominowana, lecz wtedy nie udało jej się wedrzeć do dziesiątki. W czołówce zawodniczkę widział jedynie Marcin Lepa. Dwie osoby w finałowej piątce postawiły pływaczkę Katarzynę Wasick. Nie znalazła ona jednak na tyle dużego poparcia wśród widzów, by trafić do dziesiątki.

 

ZOBACZ TAKŻE: Piękne słowa Kamila Stocha o żonie podczas Gali Mistrzów Sportu. Nazwał ją... aniołem (WIDEO)

 

Gala Mistrzów Sportu już za nami, więc warto podsumować również rywalizację typujących. Niestety nikt nie wytypował poprawnie całej piątki, lecz niektóre osoby były blisko. Zakładając, że za trafienie odpowiedniego sportowca na konkretnym miejscu przyznamy dwa punkty, a za umieszczenie nazwiska w piątce jeden punkt, klasyfikacja przedstawia się następująco:

 

1. Po 5 punktów

Marian Kmita
Paweł Wołosik
Maciej Petruczenko
Artur Wichniarek
Paulina Czarnota-Bojarska
Marek Magiera

 

2. Po 4 punkty

Paulina Chylewska
Bożydar Iwanow
Łukasz Kadziewicz
Przemysław Iwańczyk
Jerzy Mielewski i Marcin Lepa

 

3. 3 punkty
Cezary Kowalski

Marta Ćwiertniewicz, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie