Zakończyła się renowacja historycznego sztandaru RTS Widzew

Piłka nożna
Zakończyła się renowacja historycznego sztandaru RTS Widzew
fot. Cyfrasport
Zakończyła się renowacja historycznego sztandaru RTS Widzew.

Zakończyła się renowacja historycznego sztandaru Robotniczego Towarzystwa Sportowego Widzew, którą przeprowadziła pracownia konserwacji Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Odrestaurowany obiekt został przekazany klubowi - poinformowała Sylwia Meyer-Olejarczyk z muzeum.

Przypomniała, że sztandar został ufundowany w 1970 roku, na 60. rocznicę powstania Widzewa, zastępując poprzedni proporzec. Jego fundatorem były Widzewskie Zakłady Przemysłu Bawełnianego 1 Maja, mieszczące się w historycznych murach Widzewskiej Manufaktury przy al. Piłsudskiego 135.

 

- Przez prawie 50 lat sztandar służył widzewskiej społeczności w trakcie wielu uroczystości, ale w ostatnim czasie jego stan nie pozwalał na użytkowanie i wymagał błyskawicznej interwencji specjalistów. W grudniu 2019 roku, przy okazji 110-lecia klubu, władze Stowarzyszenia Reaktywacja Tradycji Sportowych zdecydowały się na oddanie sztandaru do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w celu wykonania gruntownej renowacji - powiedziała Meyer-Olejarczyk.

 

Zastępca dyrektora Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (CMWŁ) Magda Komarzeniec zwraca uwagę, że placówka współpracuje z Widzewem nie po raz pierwszy. Przypomina, że w murach muzeum odbywała się m.in. prezentacja drużyny.

 

- Cieszymy się z zaufania klubu, który przekazał do naszej pracowni sztandar, abyśmy podjęli się renowacji klubowego skarbu. Po roku ciężkiej pracy mamy nadzieję, że będzie cieszył oko pasjonatów futbolu - podkreśliła.

 

Jak informuje Meyer-Olejarczyk, sztandar Widzewa, poprzez bogactwo detalu, sposób wykonania oraz z uwagi na liczne zniszczenia okazał się obiektem bardzo wymagającym pod względem prac renowacyjnych. Konserwacja wymagała przeniesienia aż 120 zabytkowych elementów na nowe płótna – stare ze względu na stan zachowania oraz wpływ czynników atmosferycznych należało wymienić.

 

Historyczne detale w postaci zdobionych liter, orła i klubowego herbu zostały wycięte, naprawione i oczyszczone, a następnie przeszyte na nowy, wytrzymalszy materiał w kolorze zgodnym z pierwowzorem. Znajdująca się po białej stronie sztandaru plecionka, ze względu na wykorzystaną do jej wyszywania technikę, została odtworzona praktycznie "od zera". W złym stanie była także złota frędzla, którą obszyty był sztandar.

 

Zobacz także: Podsumowanie 2020: Fortuna Puchar Polski i rozgrywki ligowe

 

Podczas prac renowacyjnych wykorzystano nie tylko zdobycze nowoczesnej techniki, ale także tradycyjne narzędzia, jak np. krosno.

 

Według Meyer-Olejarczyk, bardzo dużym wyzwaniem było naprawienie haftu w kształcie orła. Jak mówi, ze względu na to, że sztandar był przez lata zwijany i rozwijany, uszkodzeniu uległ bajorek (rodzaj srebrnej, metalowej nici w formie sprężynki, którą przyszywa się nitką przewlekaną przez jej środek). Zwraca uwagę, że wyjątkowo zniszczone elementy znajdowały się na najbardziej wypukłych detalach, takich jak gwiazdy w centralnych częściach skrzydeł.

 

- Po oczyszczeniu uszkodzonych elementów, rozpoczęło się żmudne pokrywanie bawełnianych podkładów tworzących wypukłości wzoru za pomocą kolejnych warstw metalowych nici. Ostatnim etapem prac nad haftem było układanie nowego bajorka – jest on bardzo delikatny, w związku, z czym wymagał największej staranności podczas nawlekania na nici mocujące - tłumaczy.

 

Starszy renowator w pracowni konserwacji CMWŁ Monika Krejczy zwraca uwagę, że doprowadzenie sztandaru do obecnego stanu to - dokładnie rok żmudnej pracy.

 

- Moje koleżanki z pracowni bardzo pomogły mi w złożeniu sztandaru i zdobyciu odpowiednich materiałów, jednak ze względu na pandemię oraz inne zobowiązania pracowników muzeum, w dużej mierze musiałam pracować w pojedynkę - opowiada.

 

Jak poinformowała Meyer-Olejarczyk, odrestaurowany obiekt został przekazany klubowi, a w przyszłości znajdzie się wśród eksponatów powstającego muzeum historii RTS Widzew.

NP, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie