Jubileuszowy Puchar Świata w skokach narciarskich w Zakopanem

Zimowe
Jubileuszowy Puchar Świata w skokach narciarskich w Zakopanem
fot. Cyfrasport
W sobotę po raz 50. odbędzie się w Zakopanem konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich.

W sobotę po raz 50. odbędzie się w Zakopanem konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich. Jubileusz nie będzie miał jednak hucznej oprawy, bo z powodu pandemii na trybunach zabraknie kibiców. Na ten dzień zaplanowano zmagania drużynowe, a na niedzielę indywidualne.

W Zakopanem odbyło się dotychczas 41 indywidualnych i osiem drużynowych konkursów Pucharu Świata. Najwięcej zwycięstw - pięć - odnieśli Kamil Stoch (2011, 2012, 2015, 2017 i 2020) i Gregor Schlierenzauer (2008, 2009, dwa razy w 2010 roku oraz w 2012).

 

Z powodu tłumów na trybunach zawody na Wielkiej Krokwi miały wyjątkową atmosferę, którą doceniali skoczkowie z całego świata. W tym sezonie jednak wszystkie konkursy są tak samo ciche.

 

- Oczywiście, że wolimy skakać, kiedy są kibice na trybunach, ale w tych okolicznościach pozostaje nam się cieszyć, że w ogóle zawody się odbywają - przyznawał wielokrotnie w wywiadach Stoch.

 

ZOBACZ TAKŻE: Co motywuje Kamila Stocha? Tajemnicę wyjaśnił... trener Norwegów

 

Polakom jako gospodarzom przysługiwało prawo wystawienia aż 12 zawodników. Z możliwości tej jednak nie skorzystano i do rywalizacji przystąpi siedmiu biało-czerwonych. Oprócz niedawnego zwycięzcy Turnieju Czterech Skoczni będą to: Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Paweł Wąsek, Jakub Wolny, Andrzej Stękała i Klemens Murańka.

 

Sztab szkoleniowy uznał, że tzw. grupa krajowa uda się na zawody Pucharu Kontynentalnego w Innsbrucku walczyć o to, aby dalej Polskę w Pucharze Świata mogło reprezentować siedmiu zawodników. Cała kadra ma wystąpić w kolejnych zawodach w Polsce, które w lutym odbędą się w Wiśle lub Zakopanem, w miejsce odwołanych zmagań w Chinach.

 

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2020/21 prowadzi Norweg Halvor Egner Granerud, który o 264 punkty wyprzedza Niemca Markusa Eisenbichlera. Trzecie miejsce zajmuje Stoch - 326 pkt straty, a kolejne Kubacki i Żyła.

 

Po ostatnich tygodniach Polacy są faworytami konkursu drużynowego. Turniej Czterech Skoczni nie dość, że zakończył się zwycięstwem Stocha, to trzecie miejsce zajął Kubacki, piąte Żyła, a szóste Stękała. Następnie w pierwszym konkursie w Titisee-Neustadt także czterech podopiecznych trenera Michala Dolezala znalazło się w Top 10.

 

W tym sezonie na razie odbyła się tylko jedna rywalizacja drużynowa. Na inaugurację w Wiśle triumfowali Austriacy, których potem zdziesiątkował koronawirus. Drugie miejsce zajęli Niemcy, a trzecie Polacy.

 

Dolezal skład na "drużynówkę" ogłosi prawdopodobnie po piątkowych kwalifikacjach do konkursu indywidualnego. Najprawdopodobniej znajdą się w nim: Stoch, Kubacki, Żyła i Stękała.

 

Biało-Czerwoni prowadzą w Pucharze Narodów. Nad drugimi Norwegami mają jednak tylko 18 punktów przewagi.

 

Program zawodów PŚ w Zakopanem:

 

piątek, 15 stycznia:


15.45 - oficjalny trening
18.00 - kwalifikacje

 

sobota, 16 stycznia


15.00 - seria próbna16.15 - pierwsza seria konkursu drużynowego

 

niedziela, 17 stycznia


15.00 - seria próbna
16.00 - pierwsza seria konkursu indywidualnego

NP, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze