MŚ w piłce ręcznej 2021: Zwycięski start reprezentacji Polski! Tunezja pokonana

Piłka ręczna
Arkadiusz Moryto był bohaterem reprezentacji Polski w starciu z Tunezją

Reprezentacja Polski od zwycięstwa rozpoczęła MŚ w piłce ręcznej 2021. Polscy szczypiorniści po zaciętym boju ograli Tunezję 30:28. Najwięcej bramek dla naszej kadry rzucił Arkadiusz Moryto, który przy stuprocentowej skuteczności trafił 11 razy do bramki rywali. W kolejnym meczu w grupie B podopieczni Patryka Rombla zmierzą się w niedzielę w Hiszpanią.

Zanim na parkiecie New Capital Sports Hall pojawili się Polacy i Tunezyjczycy doszło do pierwszego meczu w grupie B. Mistrz Europy z 2020 roku - Hiszpania - niespodziewanie zremisowała z Brazylią 29:29. Hiszpanie rzucili bramkę na remis dopiero w ostatnich sekundach rywalizacji.

O godzinie 20:30, po czterech latach od ostatniego występu w mundialu, przyszedł wreszcie czas na powrót reprezentacji Polski na turniej o mistrzostwo świata. Biało-czerwoni rozpoczęli spotkanie z Tunezją z Piotrem Wyszomirskim w bramce, Arkadiuszem Morytą i Przemysławem Krajewskim na skrzydłach, Rafałem Przybylskim, Michałem Olejniczakiem i Tomaszem Gębalą na rozegraniu oraz Maciejem Gębalą na kole.

Pierwszego gola dla Polski w egipskim turnieju rzucił Rafał Przybylski, a po chwili trafienie na 2:0 dorzucił Arkadiusz Moryto. Tunezyjczycy szybko otrząsnęli się jednak po niemrawym początku i zaczęli bombardować polską bramkę z dystansu. Piotr Wyszomirski, który rozpoczął mecz od świetnej interwencji, później nie mógł poradzić sobie ze znakomitymi rzutami Mosbaha Sanaia. Od stanu 5:5, nasi rywale rzucili cztery bramki z rzędu, między innymi dwukrotnie trafiając do pustej siatki. Polacy słono zapłacili za wycofanie bramkarza podczas gry w liczebnym osłabieniu i musieli odrabiać straty.

Tunezyjczycy grali konsekwentnie bardzo twardo w obronie, a podopieczni Patryka Rombla kilka razy zostali zatrzymani przez skutecznego między słupkami Marouena Maggaiza. Przy stanie 13:9 dla rywali do polskiej bramki wszedł z kolei Adam Morawski, a przy odrobinie szczęścia Polacy zaczęli gonić wicemistrzów Afryki. Rzucili cztery bramki z rzędu, a najlepiej w ofensywie spisywał się Arkadiusz Moryto. W pierwszej połowie trafił sześć na sześć rzutów. Na drugim skrzydle skuteczny był Przemysław Krajewski, a do przerwy był remis 17:17. W ostatniej sekundzie mieliśmy jeszcze szczęście bo przeciwnicy trafili tylko w słupek.

Początek drugiej połowy również należał do Moryty, którego dziełem były pierwsze trzy trafienia dla Polski. Tunezyjczycy nie odpuszczali, a mecz toczył się cały czas bramka za bramkę. Dwie dobre akcje Szymona Sićki - gol, a następnie asysta przy golu Krajewskiego, sprawiły, że wreszcie odskoczyliśmy na dwie bramki przewagi. Po 10 trafieniu Moryty było już 25:22, a trener rywali poprosił o przerwę na żądanie.

Co prawda tuż po niej Krajewski dorzucił jeszcze jednego gola dla biało-czerwonych, ale chwilę później byliśmy świadkami przestoju Polaków. Tunezja doszła naszą ekipę na 25:26, ale na więcej naszych rywali stać już nie było. Wyszomirski świetnie spisywał się między słupkami, a swoje pierwsze trafienie zaliczył Tomasz Gębala, który znowu powiększył przewagę reprezentacji Polski do trzech bramek. W samej końcówce na boisku pojawił się jeszcze Michał Daszek, który na dwie minuty przed końcem rzucił arcyważnego gola na 29:27 dla naszej kadry. Chwilę później rzut rywala udanie obronił Wyszomirski i stało się jasne, że Polacy wygrają ten mecz.

Najlepszym zawodnikiem meczu wybrany został Moryto, który zakończył spotkanie ze stuprocentową skutecznością. Trzy razy trafił do siatki z rzutów karnych.

W kolejnych meczach Polacy zagrają z Hiszpanią (17 stycznia o 20:30) i z Brazylią (19 stycznia o 20:30). Z czterozespołowej grupy do kolejnej fazy awansują trzy najlepsze reprezentacje.

Tunezja - Polska 28:30 (17:17)

Polska: Adam Morawski, Piotr Wyszomirski - Michał Olejniczak 1, Przemysław Krajewski 5, Patryk Walczak, Szymon Sićko 3, Maciej Majdziński, Jan Czuwara, Maciej Pilitowski 1, Arkadiusz Moryto 11, Michał Daszek 1, Maciej Gębala 4, Rafał Przybylski 3, Dawid Dawydzik, Tomasz Gębala 1, Piotr Chrapkowski.

Tunezja: Marouen Maggaiz, Mehdi Sadri Harbaoui - Ramzi Majdoub 1, Khaled Haj Youssef 1, Mosbah Sanai 9, Yousef Maaref 2, Issam Rzig 2, Mohamed Soussi, Ghassen Toumi 1, Islem Jbeli, Jihed Jaballah 5, Mohamed Amine Darmoul 6, Skander Zaied 1, Oussama Jaziri, Anouar Ben Abdallah, Achraf Margheli