Szachowy turniej w Wijk aan Zee: Duda i Wojtaszek wśród elity

Inne
Szachowy turniej w Wijk aan Zee: Duda i Wojtaszek wśród elity
Fot. PAP

W sobotę rozpoczyna się prestiżowy turniej szachowy w holenderskim Wijk aan Zee. Listę startową otwierają liderzy światowego rankingu Magnus Carlsen i Fabiano Caruana, a wśród 14 uczestników są najlepsi polscy arcymistrzowie - Jan-Krzysztof Duda i Radosław Wojtaszek.

W tym roku odbędzie się już 83. edycja imprezy, która dla szachistów jest tym, czym dla tenisistów Wimbledon. Od 2011 roku turniej nosi nazwę Tata Steel Chess, od znanej marki przemysłu stalowego, głównego sponsora imprezy.

 

Obok potrójnego mistrza świata (w szachach klasycznych, szybkich i błyskawicznych) Norwega Carlsena (ranking FIDE 2862 pkt) oraz jego rywala w ostatnim meczu u tytuł Amerykanina Caruany (2823) wystartują także piąty obecnie szachista świata Francuz Maxime Vachier-Lagrave (2784) oraz tak znani arcymistrzowie, jak reprezentant gospodarzy, ambasador turnieju Anish Giri (11. FIDE, 2764) czy lider rankingu juniorów 17-letni Irańczyk, występujący pod flagą międzynarodowej federacji, Alireza Firouzja (18., 2749).

 

22-letni Duda (19. FIDE, 2743), najwyżej notowany polski szachista, jest rozstawiony z numerem szóstym, a 12 lat starszy Wojtaszek (37. FIDE, 2705) ma ósmy ranking wśród uczestników. Polaków rozdziela Pentala Harikrishna z Indii (22., 2732).

 

W piątek, dzień przed rozpoczęciem turnieju, organizatorzy poinformowali o kolejnej zmianie w obsadzie. Swój występ odwołał Rosjanin Daniił Dubow (29., 2710), gdyż osoba z jego bliskiego otoczenia miała pozytywny wynik testu na COVID-19. W jego miejsce wystartuje utalentowany 22-letni reprezentant Niemiec Alexander Donchenko (71., 2668), który triumfował w rozgrywanym na przełomie roku w Krakowie Międzynarodowym Festiwalu Szachowym Cracovia 2020.

 

Obok drugiego obecnie szachisty Niemiec w holenderskim turnieju zadebiutuje także czterech innych arcymistrzów: Hiszpan David Anton Guijarro (56., 2679), Rosjanin Andriej Jesipienko (60., 2677), Szwed Nils Grandelius (78., 2663) i Norweg Aryan Tari (156., 2625), a stawkę uzupełnia kolejny reprezentant gospodarzy Jorden Van Foreest (67., 2671), przed rokiem czwarty w klasyfikacji końcowej.

 

Duda i Wojtaszek w turnieju głównym w Wijk aan Zee wystąpią po raz trzeci.

 

W dwóch poprzednich startach (2019 i 2020) arcymistrz z Wieliczki, który w minionym roku m.in. w turnieju w Stavanger pokonał w klasycznej partii mistrza świata Carlsena, kończąc jego serię 125 pojedynków bez porażki, zajął 10. i ósme miejsce (6,5 pkt z 13 partii). Teraz jego celem jest poprawienie ubiegłorocznej pozycji i zakończenie imprezy z dodatnim bilansem.

 

ZOBACZ TAKŻE: Turniej szachowy?! Właściciel hotelu tłumaczył się z wizyty 300 gości

 

Wojtaszek dwukrotnie (2015 i 2017) kończył rywalizację w słynnym turnieju na dziewiątej pozycji. W tym wcześniejszym wygrał zarówno z Carlsenem, jak i Caruaną, z którymi zmierzy się także teraz. Arcymistrz pochodzący z Kwidzyna, po długim okresie bez gry w turniejach przy szachownicy, będzie miał szansę sprawdzenia się w walce z najlepszymi na świecie i określenia swojego miejsca w hierarchii.

 

W ubiegłorocznym turnieju, jeszcze przed pandemią COVID-19, zwyciężył Caruana - 10 pkt z 13 partii, przed Carlsenem – 8 i Amerykaninem Wesleyem So - 7,5.

 

W związku z pandemią 83. edycja słynnej imprezy odbędzie się w formule okrojonej tylko do turnieju głównego, rozgrywanego w "bańce", bez udziału kibiców. Zrezygnowano tym razem z innych towarzyszących imprez czy wydarzeń.

 

Zawodnicy przybywający do Wijk aan Zee dostali do wyboru dwie opcje: wcześniejszy przyjazd i odbycie 10-dniowej kwarantanny jeszcze przed inauguracją bądź stawienie się na kilka dni przed rozpoczęciem gier z ważnymi, potwierdzonymi negatywnymi wynikami testów na COVID-19 i poddanie się wszystkim restrykcjom sanitarnym wyznaczonym przez organizatorów.

 

Polscy arcymistrzowie wybrali tę drugą opcję. Obydwaj, z aktualnymi badaniami PCR, przyjechali do Wijk aan Zee we wtorek. Duda tradycyjnie ze swoim trenerem, arcymistrzem Kamilem Mitoniem. Wojtaszkowi, który nazajutrz obchodził 34. urodziny, towarzyszą żona Alina Kaszlinska (turniej Grand Prix FIDE w Gibraltarze, w którym miała startować został odwołany) i pomagający mu w przygotowaniach arcymistrz Grzegorz Gajewski.

 

Od soboty do końca miesiąca, z dniami przerwy 20, 25 i 28 stycznia, 14 arcymistrzów rywalizować będzie w hali sportowej De Moriaan w bezpośrednich partiach w szachach klasycznych systemem każdy z każdym.

 

Kojarzenia par w poszczególnych rundach organizatorzy mają ogłosić w piątek wieczorem.

mtu, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze