Tragedia na K2. Nie żyje hiszpański himalaista Sergi Mignote

Inne
Tragedia na K2. Nie żyje hiszpański himalaista Sergi Mignote
Fot. PAP
Nie żyje Sergi Minote.

Podczas zejścia z obozu I do bazy wysuniętej na K2 (8611 m) zginął hiszpański himalaista Sergi Mingote, kierownik sportowy komercyjnej wyprawy Seven Summit Treks, której uczestniczką jest Magdalena Gorzkowska. Niemalże w tym samym czasie na szczycie stanęło 10 Nepalczyków.

Informację o wypadku i śmierci 49-letniego wspinacza przekazał na Facebooku Nepalczyk Chhang Dawa Sherpa, będący w składzie ekspedycji Seven Summit Trek.


ZOBACZ TAKŻE: Adam Bielecki mocno skomentował historyczne wejście na K2

 

Napisał, że w akcji ratowniczej brali udział m.in. Polacy - Gorzkowska i wspinający się filmowiec Oswald Rodrigo Pererira.

 

- Niestety straciliśmy Sergio! To najlepszy wspinacz i bardzo dobry nasz przyjaciel. Alex Gavan, Tamara (Lunger - przyp. red.) i dwójka polskich wspinaczy (Gorzkowska i Pereira - przyp. red.) udzielili mu pomocy w ABC (baza wysunięta - przyp. red.). Wysłaliśmy zespół medyczny z bazy, ale nie byliśmy w stanie go uratować. Informację o wypadku zobaczyliśmy śledząc jego pozycję GPS - to był upadek z dużej wysokości. Nie mogliśmy mu niestety pomóc mimo szybkiej akcji. Głębokie wyrazy współczucia - napisał Chhang Dawa Sherpa.

 

Unfortunately we lost Sergi ! Best climber and very good friend of us. While descending from C1 to Basecamp he suddenly...

Opublikowany przez Chhanga Dawę Sherpę Sobota, 16 stycznia 2021


ZOBACZ TAKŻE: Padł zimowy rekord wysokości na ośmiotysięczniku K2

 

Niemalże w tym samym czasie, gdy doszło do tragedii grupa 10 Nepalczyków w składzie: Nirmal Purja, Mingma Gyalje Sherpa, Gelje Sherpa, Mingma David Sherpa, Sona Sherpa, Mingma Tenzi Sherpa, Pem Chhiri Sherpa, Dawa Temba Sherpa, Kili Pemba Sherpa i Dawa Tenjing Sherpa zdobyła K2 po raz pierwszy w historii o tej porze roku.

 

Mingote nie brał udziału w ataku szczytowym. Był w trakcie realizacji swojego projektu 14X1000, czyli zdobycia wszystkich ośmiotysięczników w 1000 dni

PI, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie