ME w łyżwiarstwie szybkim: Piąte miejsce Artura Nogala

Artur Nogal

Holenderscy panczeniści zdobyli w Heerenveen wszystkie złote medale mistrzostw Europy. Jutta Leerdam i Thomas Krol triumfowali w wieloboju sprinterskim. Najlepszy z Polaków Artur Nogal był piąty. W tzw. dużym wieloboju zwyciężyli Antoinette de Jong i Patrick Roest.

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni ścigali się w ten weekend w sprincie dwukrotnie na 500 i 1000 m. W niedzielę na tym krótszym dystansie Nogal zajął drugie miejsce, wyprzedził go jedynie inny reprezentant gospodarzy Kai Verbij.

Ponadto w rywalizacji mężczyzn wzięli udział Piotr Michalski - siódmy w klasyfikacji końcowej oraz Damian Żurek - 10. miejsce. W zawodach kobiet Polskę reprezentowały Kaja Ziomek - ósme miejsce, Andżelika Wójcik - dziewiąte i Natalia Jabrzyk - 15., przedostatnia lokata.

Wcześniej w Heerenveen zakończyła się rywalizacja w tzw. dużym wieloboju, na który składały się biegi na czterech dystansach: 500, 3000, 1500 oraz 5000 m u kobiet i 500, 5000, 1500 i 10 000 m u mężczyzn. Złote medal zdobyli de Jong i Roest.

Polskę reprezentowały Karolina Bosiek (12. miejsce), która zwyciężyła w pierwszej konkurencji, a także Natalia Czerwonka (13.) oraz Magdalena Czyszczoń (20. pozycja, ostatnia). Szymon Palka zakończył rywalizację na 15., a Artur Janicki - na 18. pozycji.