Piękne słowa na temat wyczynu Nepalczyków na K2. "Zakończyli wielkie marzenie Andrzeja Zawady"

Inne
Piękne słowa na temat wyczynu Nepalczyków na K2. "Zakończyli wielkie marzenie Andrzeja Zawady"
Fot. PAP
- Czas na nową historię zimowych wejść w górach wysokich. W ścianach i drogach daleko od "dróg normalnych", w trudnościach na miarę alpinizmu XXI wieku - uważa prezes PZA Piotr Pustelnik.

Prezes Polskiego Związku Alpinizmu Piotr Pustelnik oraz Andrzej Bargiel, pierwszy człowiek, który zjechał ze szczytu K2 na nartach, są pełni uznania dla wyczynu Nepalczyków, którzy w sobotę dokonali pierwszego zimowego wejścia na K2. Ich wyczyn skomentowali w mediach społecznościowych.

W sobotę o godz. 17:00 czasu lokalnego grupa dziesięciu Szerpów dokonała pierwszego zimowego wejścia na szczyt ośmiotysięcznika K2 (8611 m). Był to ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik.

 

W składzie ekipy, która weszła na szczyt znaleźli się wspinacze z zespołu Nepalczyka Nirmala Purji (w 2019 r. zdobył z tlenem wszystkie 14 ośmiotysięczników w ciągu 189 dni), ekipy Mingmy Gyalje Sherpa (również jest zdobywcą Korony Himalajów i Karakorum) oraz komercyjnej wyprawy organizowanej przez agencję Seven Summit Treks.

 

ZOBACZ TAKŻE: Nepalczycy wrócili do bazy. Wszyscy zdobywcy K2 są już bezpieczni

 

Spośród dziesięciu Szerpów, którzy zdobyli szczyt, tylko jeden - Mingma Gyalje Szerpa -zdobył szczyt bez użycia tlenu. Pozostali wspinacze wspomagali się tlenem, co profesjonalni himalaiści uznają za wejście niesportowe. Niezależnie od tego, Andrzej Bargiel i Piotr Pustelnik doceniają dokonanie Nepalczyków i za pośrednictwem Facebooka złożyli im serdeczne gratulacje.

 

- Nepalscy Szerpowie weszli jako pierwsi na szczyt K2 zimą. Bardzo się cieszę, że wykorzystali w końcu swój niesamowity potencjał po to, by spełnić własne marzenie górskie. Zazwyczaj wykonują heroiczny wysiłek, podobnie jak pakistańscy High Altitude Porters - nierzadko ryzykując swoje życie po to, by pomóc spełniać marzenia innym. Zawsze ich podziwiałem i mam do nich ogromny szacunek. Traktowali mnie zawsze jak swojego. Piękny symbol i powrót do korzeni. Poczekali na siebie przed szczytem, by wspólnie wejść na szczyt i cieszyć się ze zwycięstwa. Wielkie gratuluje dla całej ekipy! Jesteście Wielcy! - napisał na Facebooku Andrzej Bargiel, wymieniając imiona dziesięciu Szerpów, którzy zdobyli szczyt.

 

Dziś nepalscy Szerpowie weszli jako pierwsi na szczyt K2 zimą 👏 #K2winter Bardzo się cieszę, że wykorzystali w...

Opublikowany przez Andrzeja Bargiela Sobota, 16 stycznia 2021

 

W równie eleganckim tonie wypowiedział się prezes Polskiego Związku Alpinizmu Piotr Pustelnik, który odniósł się również do przyszłych wyzwań dla wspinaczy w Himalajach i Karakorum.

 

- Historia się dokonała. Świetny zespół Szerpów dokonał historycznego pierwszego zimowego wejścia na K2. Wielkie gratulacje. Zamknęła się era zimowego podboju ośmiotysięczników. Wielkie marzenie Andrzeja Zawady zakończyli ci, którzy w Himalajach są od zawsze. Teraz niech cali i zdrowi zameldują się w bazie. I czas na nową historię zimowych wejść w górach wysokich. W ścianach i drogach daleko od "dróg normalnych", w trudnościach na miarę alpinizmu XXI wieku. I wierzę, że obecna generacja młodych polskich alpinistów jest na to gotowa. Tworzyć nową historię... - ocenił Piotr Pustelnik.

 

Historia się dokonała. Świetny zespół Szerpów dokonał historycznego pierwszego zimowego wejścia na K2. Wielkie...

Opublikowany przez Piotra Pustelnika Sobota, 16 stycznia 2021

 

Przypomnijmy, że 22 lipca 2018 roku Andrzej Bargiel zdobył wierzchołek K2 bez użycia tlenu, a następnie dokonał pierwszego w historii zjazdu na nartach z tej legendarnej góry (z wierzchołka do bazy bez zdejmowania nart). Z kolei Piotr Pustelnik to zdobywca Korony Himalajów i Karakorum. 14 sierpnia 1996 roku zdobył wierzchołek K2, wspomagając się przy tym tlenem.

 

MB, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze