PlusLiga: 11 bloków w secie! Verva rozbiła GKS

GKS – Verva 0:3.

Siatkarze GKS Katowice przegrali z Vervą Warszawa Orlen Paliwa 0:3 w meczu 21. kolejki PlusLigi. Emocje przyniosła jedynie pierwsza partia, zakończona grą na przewagi. Wydarzeniem meczu było jedenaście punktowych bloków ekipy ze stolicy w drugim secie.

Pierwsza odsłona przyniosła sporo emocji. Rozpoczęła się od przewagi siatkarzy Vervy (1:4), ale gra szybko się wyrównała. W dalszej części seta przewaga przechodziła z rąk do rąk. Gdy Adrian Buchowski zaatakował bez bloku, przyjezdni mieli piłkę setową (23:24). W kolejnej akcji gospodarze zaskoczyli rywali kiwką i wszystko rozstrzygnęło się w rywalizacji na przewagi. W niej serwis katowiczan w siatkę oraz atak Bartosza Kwolka rozstrzygnęły seta na korzyść Vervy (25:27).

Siatkarze GKS spóźnili się na drugą partię, bo na początku grali tylko przyjezdni. Verva dominowała, szczególnie w bloku i szybko uzyskała ogromną zaliczkę (1:9). Taki początek zapowiadał klęskę katowiczan w tej części meczu i tak też się stało. Przyjezdni kontrolowali sytuację. Punktowy blok dał im piłkę setową (9:24), a błąd gospodarzy w polu serwisowym zakończył tę jednostronną odsłonę (10:25). Verva w tym secie dosłownie zablokowała przeciwników – 11 punktowych bloków w secie (7 z nich zapisanych na konto Piotra Nowakowskiego) to miażdżąca statystyka.

Klęska w drugiej odsłonie nieco przygasiła ekipę GKS. Verva miała przewagę od początku kolejnego seta (4:8). Katowiczanie próbowali jeszcze nawiązać walkę, ale już w środkowej części tej partii stało się jasne, że nie zdołają zagrozić rywalom. Michał Superlak wywalczył piłkę meczową dla gości (18:24), a skuteczny atak głównego bohatera tego meczu – Nowakowskiego, zakończył rywalizację (19:25).

Najwięcej punktów: Jan Nowakowski (9), Miłosz Zniszczoł (9) – GKS; Bartosz Kwolek (16), Piotr Nowakowski (14), Michał Superlak (13) – Verva. Dominacja przyjezdnych w bloku (4–13), ale również w polu zagrywki (0–4), siatkarze Vervy byli również skuteczniejsi w ataku. MVP: Piotr Nowakowski (5/8 w ataku + 8 punktowych bloków + 1 as serwisowy).

GKS Katowice – Verva Warszawa Orlen Paliwa 0:3 (25:27, 10:25, 19:25)

GKS: Kamil Kwasowski, Miłosz Zniszczoł, Jakub Jarosz, Adrian Buchowski, Jan Nowakowski, Jan Firlej – Dustin Watten (libero) oraz Kamil Drzazga, Emanuel Kohut, Wiktor Musiał, Sławomir Stolc, Jakub Nowosielski. Trener: Grzegorz Słaby.
Verva: Igor Grobelny, Andrzej Wrona, Angel Trinidad De Haro, Bartosz Kwolek, Piotr Nowakowski, Michał Superlak – Damian Wojtaszek (libero) oraz Jan Król, Jakub Ziobrowski, Michał Kozłowski. Trener: Andrea Anastasi.

Wyniki i terminarz meczów 21. kolejki PlusLigi:

2020-11-01: Trefl Gdańsk – Jastrzębski Węgiel 1:3 (25:20, 21:25, 17:25, 18:25)
2021-01-16: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – MKS Ślepsk Malow Suwałki 3:1 (26:24, 26:24, 23:25, 25:23)
2021-01-17: GKS Katowice – VERVA Warszawa Orlen Paliwa 0:3 (25:27, 10:25, 19:25)
2021-01-17: Cerrad Enea Czarni Radom – MKS Będzin (niedziela, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2021-02-13: Asseco Resovia Rzeszów – Cuprum Lubin
2021-02-13: Indykpol AZS Olsztyn – PGE Skra Bełchatów
2021-02-27: Stal Nysa – Aluron CMC Warta Zawiercie.