Cios dla Aleksandra Łukaszenk! Białoruś straciła mistrzostwa świata w hokeju na lodzie

Zimowe
Cios dla Aleksandra Łukaszenk! Białoruś straciła mistrzostwa świata w hokeju na lodzie
fot. PAP
Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka to wielki fan hokeja

Białoruś straciła prawa współgospodarza mistrzostw świata w hokeju na lodzie ze względu na obawy o bezpieczeństwo związane z niepokojami politycznymi oraz pandemią COVID-19 - ogłosiła międzynarodowa federacja (IIHF).

To duży cios dla prezydenta Aleksandra Łukaszenki, wielkiego fana tej dyscypliny sportu. Hokejowe mistrzostwa świata, organizowane razem z Łotwą, miały być największym wydarzeniem sportowym na Białorusi od sierpnia ubiegłego roku, gdy Łukaszenka ogłosił swoje zwycięstwo w wyborach prezydenckich, a opozycja uznała je za sfałszowane.

 

ZOBACZ TAKŻE: Dania zaoferowała przejęcie organizacji turnieju MŚ w hokeju

 

W ubiegłym tygodniu do Mińska przyjechał szef IIHF Rene Fasel. Jak tłumaczył, próbował namówić Łukaszenkę na gest w stronę opozycji i protestujących na ulicach miast białoruskich. Po spotkaniu był jednak krytykowany przez media za "obejmowanie się z Łukaszenką" i sam przyznał, że wizyta "wypadła głupio”.

 

W ciągu kilku następnych dni wycofało się wielu sponsorów turnieju, w tym główny - firma Skoda, powołując się na wzgląd na prawa człowieka.

 

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska z zadowoleniem przyjęła decyzję IIHF. "To zwycięstwo każdego Białorusina, który wie, że hokej to gra, a Białorusini nie mają zamiaru grać z przestępcami. To jest nasze wspólne zwycięstwo" - napisała w mediach społecznościowych.

 

Hokeiści mieli walczyć o medale mistrzostw świata od 21 maja do 6 czerwca w Mińsku i w Rydze. IAAF poinformowała, że ponownie rozpatrzy kandydaturę stolicy Łotwy i rozważy możliwość organizacji turnieju "w jednym miejscu".

 

Ze swojej strony łotewski minister spraw zagranicznych Edgars Rinkevics oświadczył, że jego kraj dotrzyma swoich zobowiązań i oceni, czy mógłby udźwignąć organizację całej imprezy.

MC, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze