MŚ w piłce ręcznej 2021: Hiszpanie nie dali szans Tunezyjczykom. Awans Polaków

Piłka ręczna
Hiszpania wywalczyła awans do kolejnej grupy z pierwszego miejsca.

Polska awansowała do drugiej rundy mistrzostw świata piłkarzy ręcznych w Egipcie, dzięki porażce Tunezji z Hiszpanią 30:36 (14:17) w pierwszym wtorkowym meczu grupy B. Zespół z Półwyspu Iberyjskiego nie pozostawił złudzeń wicemistrzowi Afryki i utrzymywał prowadzenie przez większą część spotkania.

Do meczu z Tunezją Hiszpanie przystępowali z dorobkiem trzech punktów jako liderzy grupy B. Wszystko ze względu na remis w pierwszym spotkaniu z Brazylią (29:29), a następnie cenną wygraną w niezwykle zaciętym meczu z Polakami (27:26). Tunezyjczycy z kolei przegrali na inaugurację z Biało-Czerwonymi 28:30, a później podzielili się punktami z "Canarinhos" (32:32).

Spotkanie było istotne w kontekście udziału Biało-Czerwonych w kolejnej fazie turnieju - zwycięstwo Hiszpanów lub remis gwarantowały Polakom awans jeszcze przed meczem z Brazylijczykami.

Wynik otworzyli Hiszpanie, jednak po chwili to Tunezyjczycy zdobyli dwa punkty z rzędu i wyszli na prowadzenie. Później obie ekipy szły niemal łeb w łeb aż do momentu - raz na jednopunktowe prowadzenie wychodziła ekipa z Półwyspu Iberyjskiego, a po chwili wynik był bardziej korzystny dla Tunezyjczyków.

Przy stanie 8:7 Hiszpanie wyszli z kontrą, jednak wówczas jeszcze nie udało im się wyjść na dwupunktowe prowadzenie, ponieważ w sytuacji sam na sam Jorge Maquedę powstrzymał bramkarz Tunezyjczyków Mehdi Sadri Harbaoui. Kapitalna obrona nie przydała się jednak na długo, gdyż po chwili drużyna z Półwyspu Iberyjskiego wyszła na dwupunktowe, a po chwili na trzypunktowe prowadzenie (11:8).

W 23. minucie bezpańską piłkę przechwycił Sander Zaied i wpakował do pustej bramki. Cztery minuty Tunezyjczycy musieli grać w osłabieniu, co wykorzystał Ruben Marchan. Minutę później liczba zawodników po obu stronach uległa wyrównaniu, ponieważ jeden z Hiszpanów objął przeciwnika wpół i również musiał usiąść na ławce. Na minutę przed syreną zapraszającą zawodników na przerwę kapitalną akcję przeprowadził Maqueda, omijając dwóch rywali i rzucając piłkę tuż obok lewego słupka tunezyjskiej bramki. Po 30 minutach gry, na tablicy widniał wynik 17:14.

Początek drugiej części gry należał do faworytów, którzy po chwili powiększyli prowadzenie do pięciu oczek. Później na zmianę punktowały obie drużyny, aż do stanu 30:25, gdy do roboty po raz kolejny wzięli się podopieczni Jordiego Ribery, wychodząc na ośmiopunktowe prowadzenie. Tunezyjczycy walczyli, jednak udało im się zredukować stratę do zaledwie sześciu "oczek".

Taki wynik oznacza, że zespół z Afryki przystąpi do rundy przegranych, w której powalczy o Puchar Prezydenta. Hiszpanie awansowali z kolei z pierwszego miejsca.

Do drugiej fazy turnieju (main round - runda główna) awansują po trzy najlepsze zespoły z każdej z ośmiu grup z zaliczeniem pojedynków między nimi. Dlatego rezultat spotkania podopiecznych trenera Patryka Rombla z Brazylijczykami, którzy także grają dalej, będzie się liczył w dalszej części turnieju.

Grupa B (Hiszpania, Polska, Brazylia) połączy się z grupą A, z której awans wywalczyły: Węgry, Niemcy i Urugwaj.

Finał zaplanowano na 31 stycznia w Kairze. Mecze odbywają się bez publiczności.

Hiszpania - Tunezja 36:30 (17:14)

Hiszpania: Gonzalo Perez de Vargas, Rodrigo Corrales - Aitor Arino, Joan Canellas, Alex Dujshebaev 3, Daniel Dujshebaev 4, Raul Entrerrios 2, Angel Fernandez 10, Adria Figueras 3, Aleix Gomez 2, Gedeon Guardiola 2, Viran Morros, Jorge Maqueda 2, Ruben Marchan 5, Daniel Sarmiento, Ferran Sole 2.

Tunezja: Marouen Maggaiz, Mehdi Sadri Harbaoui - Ramzi Majdoub, Khaled Haj Youssef, Mosbah Sanai 3, Yousef Maaref 3, Issam Rzig 3, Mohamed Soussi, Ghassen Toumi 5, Islem Jbeli, Jihed Jaballah 5, Mohamed Amine Darmoul 8, Skander Zaied 2, Rami Fekih, Anouar Ben Abdallah, Achraf Margheli.