Nagrody im. Piotra Nurowskiego wręczone podczas Noworocznego Spotkania Rodziny Olimpijskiej

Inne
Nagrody im. Piotra Nurowskiego wręczone podczas Noworocznego Spotkania Rodziny Olimpijskiej
fot. Materiały prasowe
Roberta Lewandowskiego na spotkaniu w Centrum Olimpijskim reprezentowała mama

W Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie odbyło się Noworoczne Spotkanie Rodziny Olimpijskiej. Ze względu na obostrzenia sanitarne w formule zdalnej. Podczas uroczystości, w której online udział wziął m.in. Miyajima Akio, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Japonii w Polsce oficjalnie wręczono Wielką Honorową Nagrodę Sportową PKOl im. Piotra Nurowskiego. Jej laureatami zostali tym razem Iga Świątek, jej trener Piotr Sierzputowski oraz kapitan piłkarskiej reprezentacji Polski Robert Lewandowski.

- Pandemia wymusiła zmianę formuły naszego spotkania. Nie możemy jak co roku spotkać się bezpośrednio w licznym gronie. Nie chcieliśmy jednak rezygnować z naszej wieloletniej tradycji i postanowiliśmy zorganizować nasze noworoczne spotkanie w zmienionej formie. Cieszę się, że jesteście dziś z nami - głównie online -  że razem możemy podsumować miniony rok i pomówić o tym, co nas czeka w najbliższym czasie. A czekają nas igrzyska olimpijskie w Tokio, najważniejsze sportowe wydarzenie świata. Nasi zawodnicy przygotowują się intensywnie do startów - powiedział Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki otwierając Noworoczne Spotkanie Rodziny Olimpijskiej.

Wielka Honorowa Nagroda Sportowa PKOl im. Piotra Nurowskiego

Podczas Spotkania Noworocznego Rodziny Olimpijskiej wręczona została Wielka Honorowa Nagroda Sportowa PKOl im. Piotra Nurowskiego. Honoruje ona największe osiągnięcia sportowe minionego roku. Od 2010 roku nosi imię tragicznie zmarłego w katastrofie pod Smoleńskiem byłego Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego Piotra Nurowskiego.


W kategorii zawodnik nagrodę otrzymali Iga Świątek, tenisistka, zwyciężczyni (bez straty seta) zeszłorocznego turnieju French Open w grze pojedynczej kobiet na kortach Rolanda Garrosa w Paryżu, młodzieżowa mistrzyni olimpijska z Buenos Aires 2018 w grze podwójnej dziewcząt oraz Robert Lewandowski – kapitan reprezentacji Polski w piłce nożnej, król strzelców wszystkich rozgrywek w jakich występował, laureat nagrody FIFA dla najlepszego piłkarza na świecie.

Nasza tenisistka i jej trener odebrali nagrodę kilka dni temu, przed wylotem do Australii.

 

W imieniu Roberta Lewandowskiego nagrodę odebrała jego mama - Iwona Lewandowska.

- Robert codziennie daje mi wiele powodów do dumy. Wiem, że ta nagroda jest dla niego szczególnie ważna, bo płynie z PKOl, samego serca polskiego sportu - powiedziała mama piłkarza Bayernu Monachium, kapitana reprezentacji Polski.

Nagroda „Nadzieje Olimpijskie im. Eugeniusza Pietrasika”

Ta nagroda przyznawana jest młodym sportowcom i ich opiekunom szkoleniowych, którzy w danym roku osiągnęli znaczące sukcesy podczas międzynarodowych zawodów rangi mistrzostw świata, Europy lub Pucharu Świata w dyscyplinach olimpijskich, a którzy nie uczestniczyli dotąd w igrzyskach olimpijskich.

Nagroda nosi imię Eugeniusza Pietrasika, wiceprezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, prezesa Polskiej Fundacji Olimpijskiej, Szefa polskiej misji olimpijskiej na Igrzyska Olimpijskie w Atlancie w 1996 roku. Podczas ceremonii otwarcia - 20 lipca 1996 roku - wkroczył na czele polskiej ekipy na Stadion Olimpijski, zasłabł i pomimo prowadzonej reanimacji zmarł po przewiezieniu do szpitala.


W tym roku to wyróżnienie otrzymała tenisistka Iga Świątek i jej trener Piotr Sierzputowski oraz biathlonista Marcin Zawół, młodzieżowy mistrz olimpijski z Lozanny 2020, pierwszy polski zawodnik, który podczas zimowej edycji Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich wywalczył indywidualny medal dla Polski i od razu złoty oraz jego trenerka Izabela Daniło.

- Marcin jest niezwykle perspektywicznym zawodnikiem, wierzę, że zobaczymy go na igrzyskach olimpijskich i da nam wiele powodów do dumy - powiedziała Daniło.

Beata Rosolska i Luiza Złotkowska zakończyły karierę

Podczas spotkania Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki i Sekretarz Generalny Adam Krzesiński uhonorowali zawodniczki, które w minionym roku zakończyły karierę. Są to kajakarka Beata Rosolska i łyżwiarka szybka Luiza Złotkowska.

Rosolska to wicemistrzyni olimpijska z Pekinu, a także dwukrotna brązowa medalistka olimpijska z Londynu i Rio de Janeiro w kajakarstwie w konkurencji K-2 na 500 metrów. W Pekinie wywalczyła srebro z Anetą Konieczną, natomiast w Londynie i Rio de Janeiro w duecie z Karoliną Nają zdobywała brąz. Na swoim koncie na medale z Pucharów Świata, mistrzostw Europy i mistrzostw świata, a także z Igrzysk Europejskich. Na torach kajakowych spędziła 25 lat.

- To dla mnie trudny moment. Niełatwo jest kończyć karierę, ale jestem spełnioną zawodniczką. Mam trzy olimpijskie medale i wierzę, że jesteście ze mnie dumni - powiedziała zawodniczka.

Złotkowska dwukrotnie stawała na olimpijskim podium. Za każdym razem z koleżankami z drużyny. W kanadyjskim Vancouver w 2010 roku wraz z Katarzyną Woźniak i Katarzyną Bachledą-Curuś wywalczyła brązowy medal, cztery lata później w Soczi Luiza oraz obie Katarzyny i Natalia Czerwonka zdobyły srebro. Złotkowska to także trzykrotna medalistka zimowej uniwersjady w Harbinie. Wielokrotna medalistka mistrzostw Polski w łyżwiarstwie szybkim. W krajowym czempionacie wywalczyła ponad 50 medali! Na lodowisku spędziła 24 lata. Obecnie pracuje w biurze Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Angażuje się w rozwój Ruchu Olimpijskiego.

 
- Nie marzyłam o olimpijskim medalu, a mam dwa - srebro i brąz. Złoto z kolei mam w nazwisku. Nie kończę przygody ze sportem. Będę intensywnie pracować na rzecz rozwoju Ruchu Olimpijskiego w Polsce i na świecie - mówiła panczenistka.

Przygotowania do igrzysk w Tokio

Stan przygotowań do Igrzysk w Tokio przedstawił Marcin Nowak, Szef Misji Olimpijskiej Tokio 2020.

- Jesteśmy w połowie kwalifikacji. Nasi sportowcy przygotowują się do igrzysk, przeprowadzamy cały proces akredytacji. Wierzymy, że igrzyska się odbędą. Jedyne co może się zmienić, to ich formuła - powiedział.

Jedną z najważniejszych wartości sportu jest fair play. Tylko czysta, wolna od dopingu rywalizacja daje prawdziwą satysfakcję.

- Życzę Wam wszystkim udanych startów, czystej rywalizacji i spełnienia sportowych marzeń. Zdobywajcie medale i bądźcie nasza dumą - powiedział do sportowców Witold Bańka, Prezydent Światowej Agencji Antydopingowej, minister sportu i turystyki w latach 2015-2019.

Podziękowania dla Sponsorów oraz Partnerów PKOl i Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej

Polski Komitet Olimpijski realizuje swoje zadania i misję dzięki wsparciu Sponsorów i Partnerów. Dzięki nim może zapewnić Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej udział w igrzyskach olimpijskich oraz promować uniwersalne, olimpijskie wartości. Prezes PKOl podziękował za budowanie olimpijskiej wspólnoty oraz siły Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej.

 

Prezydent Andrzej Duda przekazał wszystkim sportowcom noworoczne życzenia oraz pozdrowił całą Rodzinę Olimpijską.

- Cieszę, się że mogę spotkać się z Polską Rodziną Olimpijską, choć w innej niż zwykle formule. Ten rok był wyjątkowo trudny dla całego sportu. Wierzę, że już za kilka miesięcy będziemy świadkami wspaniałych emocji i startów polskich sportowców na olimpijskich arenach. Nasza reprezentacja z całą pewnością przyniesie nam wiele dumny i radości - podkreślił.


- Sport buduje wspólnotę, daje nam wspaniałe emocje, integruje nas wokół wspólnych wartości. Serdecznie pozdrawiam całą Rodzinę Olimpijską i życzę naszym reprezentantom udanych przygotowań - powiedział prof. Piotr Gliński, wicepremier, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Informacja prasowa, WŁ, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie