Euro 2020 w jednym kraju? Karl-Heinz Rummenigge zdradził ważne informacje

Piłka nożna
Euro 2020 w jednym kraju? Karl-Heinz Rummenigge zdradził ważne informacje
fot. PAP
Takie trofeum otrzyma zwycięzca Euro 2020

Prezes Bayernu Monachium Karl-Heinz Rummenigge oświadczył, że szef UEFA Aleksander Ceferin chce zorganizować przełożone z 2020 na ten rok piłkarskie mistrzostwa Europy w jednym kraju. Do tej pory planowano, że turniej odbędzie się w dwunastu państwach.

- Wiem, że prezydent UEFA Aleksander Ceferin, który jest bardzo ostrożny wobec koronawirusa, zastanawia się, czy w czasie pandemii nie byłoby rozsądniej zorganizować turniej w jednym kraju. Oczywiście z całym niezbędnym protokołem sanitarnym - powiedział Rummenigge w wywiadzie dla monachijskiego dziennika "Muenchner Merkur".

 

ZOBACZ TAKŻE: Siedem powodów zwolnienia Jerzego Brzęczka

 

Zapytany o to przez agencję AFP rzecznik prasowy UEFA odpowiedział: - Nie mamy żadnych informacji, które na tym etapie moglibyśmy przekazać albo skomentować.

 

W ubiegłym tygodniu Ceferin wyraził przekonanie, że "na 99,9 procent" turniej odbędzie się zgodnie z planem w 12 miastach w 12 różnych krajach. Dodał jednak, że federacja jest gotowa też na inne scenariusze.

 

Poinformował też, że w zależności od sytuacji zdrowotnej związanej z pandemią COVID-19 może być konieczne żonglowanie np. różnym stopniem zapełnienia trybun w różnych państwach. Przypomniał, że decyzja w tej sprawie ma zapaść 5 marca. Ceferin liczy, że w sukurs UEFA i lokalnym organizatorom przyjdą szczepienia.

 

Na razie kontynentalne władze futbolu pracują nad czterema różnymi wariantami organizacji spotkań - na pełnych stadionach, przy obecności kibiców między 50-100 proc. bądź 20-30 proc. pojemności trybun oraz całkiem bez kibiców.

 

Mistrzostwa Europy z udziałem 24 reprezentacji w 12 miastach w 12 różnych krajach były pomysłem poprzedniego szefa UEFA Michela Platiniego. Zaplanowana pierwotnie na 2020 rok impreza miała być pod tym względem wyjątkowa i w tej formule odbyć się po raz pierwszy.

 

Z uwagi na pandemię COVID-19 UEFA zdecydowała jednak o przełożeniu turnieju o rok. Jesienią udało się przeprowadzić baraże i wyłonić ostatnich uczestników Euro 2021, którego wszystkie 51 meczów mają zostać rozegrane w: Glasgow, Dublinie, Bilbao, Amsterdamie, Kopenhadze, Monachium, Rzymie, Sankt Petersburgu, Bukareszcie, Budapeszcie, Baku oraz Londynie, gdzie na Wembley odbędą się półfinały i finał.

 

Polska wystąpi w grupie E, a jej rywalami będą kolejno Słowacja, Hiszpania i Szwecja. Pierwsze i trzecie spotkanie zaplanowano w Dublinie, a drugie w Bilbao.

MC, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze