FIFA i UEFA zgodne w sprzeciwie wobec powstania Superligi

Piłka nożna
FIFA i UEFA zgodne w sprzeciwie wobec powstania Superligi
fot. Cyfrasport
Szef UEFA Alexander Ceferin (w środku) jest przeciwny wobec powstania Superligi.

Międzynarodowa (FIFA) oraz europejska (UEFA) federacje piłkarskie wystosowały wspólne ostrzeżenie skierowane do klubów, które chciałby utworzyć niezależne rozgrywki. Udział w tzw. Superlidze wiązałby się z różnymi sankcjami.

Pomysł powołania Superligi pojawia się co jakiś czas. Miałoby w niej występować kilkanaście drużyn z pięciu najsilniejszych europejskich lig: angielskiej, hiszpańskiej, niemieckiej, włoskiej i francuskiej.

 

FIFA, UEFA oraz pozostałe kontynentalne federacje ostrzegły, że piłkarze, którzy wezmą udział w takich rozgrywkach, nie będą mogli reprezentować swoich krajów w mistrzostwach świata oraz mistrzostwach kontynentów.

 

Zobacz także: Gol Roberta Lewandowskiego zapewnił zwycięstwo Bayernowi

 

W ostatnim czasie pozytywnie o powołaniu Superligi wypowiadali się włodarze Barcelony i Realu Madryt. W dążeniu do jej powołania prym wiodą jednak kluby angielskie. Szef UEFA Alexander Ceferin nazwał takie działanie "samolubnym i egoistycznym".

 

Piłkarskim władzom nie podoba się m.in. to, że o udziale w takiej lidze decydowałby tylko czynnik ekonomiczny. Nie byłoby bowiem żadnych spadków ani awansów. Funkcjonowałaby podobnie do amerykańskich lig zawodowych, jak koszykarska NBA. - Uczestnictwo w globalnych czy kontynentalnych rozgrywkach zawsze powinno zostać wywalczone na boisku - napisano w oświadczeniu.

 

Jednocześnie jednak UEFA jest otwarta na argumenty najbogatszych. W najbliższym czasie ma zostać przedstawiony projekt reformy europejskich rozgrywek klubowych. Jedną ze zmian, która ma szansę zostać przyjęta, jest zwiększenie liczebności drużyn w grupach Ligi Mistrzów z czterech do sześciu. Dzięki temu każdy zespół miałby zagwarantowane rozegranie co najmniej dziesięciu, a nie sześciu meczów w tych lukratywnych rozgrywkach.

A.J., PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze