Tokio 2020: Rząd Japonii odniósł się do doniesień o planach odwołania igrzysk

Inne
Tokio 2020: Rząd Japonii odniósł się do doniesień o planach odwołania igrzysk
fot. PAP/EPA
Nie ma planu kolejnego przełożenia lub odwołania igrzysk w Tokio - zapewnia japoński rząd

Rząd Japonii stanowczo zaprzeczył w piątek doniesieniom prasowym o nieoficjalnych planach odwołania lub przełożenia Igrzysk Olimpijskich w Tokio na 2032 rok z powodu pandemii koronawirusa - przekazała agencja Kyodo. Brytyjski dziennik „Times” podał, powołując się na anonimowego członka koalicji rządzącej w Japonii, że rząd nieoficjalnie doszedł do wniosku, iż Igrzyska będą musiały zostać odwołane, i skupia się teraz na zabezpieczeniu dla Tokio następnego wolnego terminu.

Zastępca głównego sekretarza japońskiego rządu Manabu Sakai oświadczył, że „całkowicie zaprzecza” tym doniesieniom.

 

- Nie ma takiego faktu. Oczywiście musimy wziąć pod uwagę sytuację za granicą i w pewnym momencie zdecydujemy, czy zorganizować wydarzenie, ale do tego czasu japoński rząd będzie robił, co trzeba - podkreślił Sakai na rutynowym briefingu prasowym.

 

W Japonii notuje się mniej zakażeń koronawirusem niż w wielu innych krajach rozwiniętych, ale w związku z zimową falą infekcji rząd zamknął granice dla większości obcokrajowców i ogłosił stan wyjątkowy w Tokio oraz 10 innych prefekturach. Igrzyska pierwotnie miały się odbyć w 2020 roku, ale zostały przełożone o rok z powodu pandemii.

 

ZOBACZ TAKŻE: Kolejne przełożenie igrzysk w Tokio nie wchodzi w grę - zapewnia członek MKOl

 

Premier Japonii Yoshihide Suga podkreślał, że decyzja w sprawie organizacji imprezy należy do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Oceniał również, że Igrzyska w Tokio będą „dowodem, że ludzkość pokonała wirusa”. W piątek Suga oświadczył w parlamencie, że rząd „rozważa konkretne środki przeciwwirusowe”, by zapewnić bezpieczeństwo podczas zawodów.

 

Tymczasem w japońskim społeczeństwie słabnie zapał do organizacji Igrzysk w czasie pandemii. W styczniowej ankiecie agencji Kyodo około 80 proc. respondentów oceniło, że wydarzenie powinno zostać odwołane lub przełożone.

PAP, WŁ, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie