PlusLiga: Cuprum górą w starciu z Aluronem

Trener Cuprum Lubin Marcelo Fronckowiak.

W spotkaniu 22. kolejki PlusLigi siatkarze Cuprum Lubin pokonali Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:1. Gospodarze wygrali dwie pierwsze partie, w trzeciej inicjatywę przejęli "Jurajscy Rycerze", ale podopieczni trenera Marcelo Fronckowiaka zdołali rozstrzygnąć mecz na swą korzyść i zgarnąć komplet punktów w starciu z wyżej notowanym rywalem.

Gospodarze uzyskali wyraźną przewagę w środkowej części pierwszego seta (12:9, 16:12). Zawiercianie zdołali w końcówce odrobić straty (22:22) i pierwsi mieli piłkę setową (23:24). W kolejnej akcji Miguel Tavares Rodrigues zaskoczył rywali i rozpoczęła się rywalizacja na przewagi. Miała ona długi i zacięty przebieg, a obie ekipy miały w górze piłki na rozstrzygnięcie tej partii. O zwycięstwie Cuprum przesądziły dwa zerwane ataki przeciwników (30:28).

W drugiej odsłonie gospodarze nadal wykorzystywali problemy rywali z przyjęciem, grali skutecznie w ofensywie i dobrze prezentowali się w obronie. Znów w środkowej części seta uzyskali sporą zaliczkę (15:9). Zawiercianie zdołali zmniejszyć straty (18:16) i do końca walczyli o odwrócenie losów seta. Lubinianie zdołali jednak obronić przewagę. Zepsuta zagrywka gości dała im piłkę setową (24:21), a Wojciech Ferens ustalił wynik na 25:22 skutecznym atakiem.

Trzeci set przebiegał pod dyktando gości. Zawiercianom pomogły dobre zmiany (Gjorgi Gjorgiev, Grzegorz Bociek), ale też spadek skuteczności w ataku w ekipie gospodarzy. W efekcie wynik szybko zaczął kształtować się nie po myśli Cuprum (3:8, 8:13). Gospodarze podejmowali próby nawiązania walki, nie przyniosły one jednak powodzenia. Punktowy blok dał przyjezdnym piłkę setową (17:24), a seta zakończyły dwie zepsute zagrywki (18:25).

Rozpędzeni zawiercianie udanie rozpoczęli również kolejną partię (5:8). W środkowej części seta przebudzili się gospodarze, którzy po serii wygranych akcji uzyskali przewagę (15:14). Końcówka to zacięta walka punkt za punkt. Po autowym ataku rywali goście mieli piłkę setową (23:24), ale po chwili skuteczny atak Nikołaja Penczewa rozpoczął grę na przewagi. Gospodarze wygrali tę wojnę nerwów, a decydujące akcje skończył Wojciech Ferens (28:26).

Najwięcej punktów: Ronald Jimenez (23), Wojciech Ferens (18), Nikołaj Penczew (17) – Cuprum; Garrett Muagututia (20), Gualberto Flavio (12), Grzegorz Bociek (11) – Aluron. MVP: Ronald Jimenez (21/40 = 53% skuteczności w ataku + 1 as serwisowy + 1 punktowy blok).

Cuprum Lubin – Aluron CMC Warta Zawiercie 3:1 (30:28, 25:22, 18:25, 28:26)

Cuprum: Miguel Tavares Rodrigues, Wojciech Ferens, Szymon Jakubiszak, Ronald Jimenez, Nikołaj Penczew, Dawid Gunia Bartosz Makoś (libero) oraz Mariusz Magnuszewski, Kamil Maruszczyk, Adam Lorenc, Paweł Pietraszko, Bartłomiej Zawalski. Trener: Marcelo Fronckowiak.
Aluron: Piotr Orczyk, Patryk Niemiec, Mateusz Malinowski, Garrett Muagututia, Gualberto Flavio, Maximiliano Cavanna Michał Żurek (libero) oraz Gjorgi Gjorgiev, Grzegorz Bociek, Dominik Depowski. Trener: Igor Kolakovic.

Wyniki i terminarz meczów 22. kolejki PlusLigi:

2021-01-22: PGE Skra Bełchatów – GKS Katowice 3:1 (25:19, 25:16, 18:25, 25:20)
2021-01-23: Jastrzębski Węgiel – Indykpol AZS Olsztyn 3:2 (21:25, 20:25, 27:25, 26:24, 15:9)
2021-01-23: Stal Nysa – Trefl Gdańsk 0:3 (18:25, 19:25, 23:25)
2021-01-23: Asseco Resovia – MKS Będzin 3:0 (25:20, 27:25, 25:23)
2021-01-24: Verva Warszawa Orlen Paliwa – MKS Ślepsk Malow Suwałki 3:2 (28:26, 19:25, 26:28, 25:22, 15:13)
2021-01-24: Cuprum Lubin – Aluron CMC Warta Zawiercie 3:1 (30:28, 25:22, 18:25, 28:26)
2021-02-11: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Cerrad Enea Czarni Radom (czwartek, godzina 17.30).