Magnus Carlsen pokonany! Wyniki turnieju w Wijk aan Zee

Inne
Magnus Carlsen pokonany! Wyniki turnieju w Wijk aan Zee
fot. PAP/EPA/Koen van Weel
Magnus Carlsen niespodziewanie przegrał na turnieju w Wijk aan Zee.

Jan-Krzysztof Duda zremisował z Hiszpanem Davidem Antonem Guijarro, podobnie jak Radosław Wojtaszek ze Szwedem Nilsem Grandeliusem, w ósmej rundzie prestiżowego turnieju szachowego w holenderskim Wijk aan Zee. W niedzielę pierwszy raz przegrał Magnus Carlsen. Samodzielnym liderem z dorobkiem 5,5 pkt został 17-letni Irańczyk Alireza Firouzja, występujący pod flagą FIDE. Turniej Tata Steel Chess zakończy się 31 stycznia.

Duda, grając białymi, nie rozstrzygnął pojedynku z drugim szachistą Hiszpanii. Po 50 posunięciach przeciwnik zaproponował remis przyjęty przez Polaka.

 

Partia dosyć ciekawa. Uzyskałem przewagę w debiucie. Tym niemniej pozycja przeciwnika była bardzo solidna. Zagrałem ambitnie, być może zbyt ambitnie. W efekcie straciłem kontrolę nad pozycją i znalazłem się w dość nieprzyjemnej sytuacji. Nie miałem planu, a ciężko się wtedy gra. Wydawało się, że mogę dostać mata, ale ostatecznie to ja miałem lepszą końcówkę, lecz nie udało mi się z niej wycisnąć nic więcej – skomentował dla PAP arcymistrz z Wieliczki.

 

Zobacz także: Duda zremisował z Carlsenem, Wojtaszek z Harikrishną

 

Remisem zakończyła się także rywalizacja Wojtaszka z niedawnym liderem Grandeliusem. Podział punktu zaproponował po 55 ruchach grający białymi Szwed.

 

Zabrzmi to jak zdarta płyta, bo po raz kolejny miałem szansę, znów jej nie wykorzystałem i kolejny raz na końcu to ja musiałem bronić remisu. Oczywiście nie jest to przyjemne uczucie. Grałem dobrze trzy czwarte partii, ale w momencie kiedy uzyskałem przewagę i kiedy należało zagrać dwa, trzy dokładne ruchy, by ją jeszcze powiększyć zabrakło ich. Czy wygrałbym, to inna kwestia, ale było blisko stworzenia dużych problemów przeciwnikowi. Szkoda, bo nie pierwszy raz w tym turnieju spotykam się z takim scenariuszem. Po pozostałych do rozegrania partiach oczekuję, że dalej będę stwarzał sobie szanse i wreszcie zacznę je wykorzystywać – ocenił swój występ arcymistrz z Kwidzyna.

 

Sensacją dnia była pierwsza porażka mistrza świata, słabo spisującego się w turnieju Carlsena. Słynnego Norwega po 38 posunięciach pokonał 18-letni Rosjanin Andriej Jesipienko, który dzień wcześniej wygrał z Wojtaszkiem. Wicelider światowego rankingu juniorów pozostaje niepokonany w Wijk aan Zee (sześć remisów, dwa zwycięstwa), a wieloletni lider klasyfikacji seniorów spadł na ósme miejsce w turniejowej tabeli z 50-procentowym dorobkiem 4 pkt.

 

Samodzielne prowadzenie objął Firouzja, który w pierwszej rundzie pechowo przegrał z Carlsenem, ale wygrał trzy ostatnie partie, m.in. z Dudą, a w niedzielę z Hindusem Pentalą Harikrishną, po najdłuższym pojedynku dnia.

 

Poniedziałek będzie drugim dniem przerwy w holenderskiej imprezie. We wtorek w dziewiątej rundzie Duda zagra czarnymi z Norwegiem Aryanem Tarim, a Wojtaszka czeka pojedynek białymi z Caruaną.

 

Do tej pory uzyskałem słabe wyniki. Oczywiście cieszą partie, jakie rozegrałem z Magnusem Carlsenem i Fabiano Caruaną, ale generalnie nie ma powodów do zadowolenia. Mam nadzieję, że w dniu przerwy lepiej mentalnie przygotujemy się do decydującej fazy. Czekają mnie teraz pojedynki ze słabszymi teoretycznie zawodnikami – poza Maxime’em Vachier-Lagrave, z którym gram w przedostatniej rundzie. Liczę, że zagram lepiej niż do tej pory – dodał Duda.

Wyniki ósmej rundy:

Maxime Vachier-Lagrave (Francja) - Jorden Van Foreest (Holandia) remis
Alexander Donchenko (Niemcy) - Aryan Tari (Norwegia)       remis 
Jan-Krzysztof Duda (Polska) - David Anton Guijarro (Hiszpania)  remis 
Pentala Harikrishna (Indie) - Alireza Firouzja (FIDE)       0:1 
Andriej Jesipienko (Rosja) - Magnus Carlsen (Norwegia)      1:0 
Nils Grandelius (Szwecja) - Radosław Wojtaszek (Polska)     remis 
Fabiano Caruana (USA) – Anish Giri (Holandia)          remis

Klasyfikacja po 8 rundach Turnieju Tata Steel Chess 2021:

1. Firouzja     5,5 pkt
2. Giri       5,0 
3. Jesipienko    5,0 
4. Van Foreest   5,0 
5. Caruana     5,0 
6. Grandelius    4,5 
7. Harikrishna   4,0 
8. Carlsen     4,0 
9. Wojtaszek    3,5 
10. Vachier-Lagrave 3,0 
11. Duda      3,0 
12. Tari      3,0 
13. Anton Guijarro 3,0 
14. Donchenko    2,5.
RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze