Eliasz Jankowski przed debiutem w boksie: To nowy rozdział w karierze sportowej

Sporty walki
Eliasz Jankowski przed debiutem w boksie: To nowy rozdział w karierze sportowej
fot. Polsat Sport
Eliasz Jankowski wystąpi w piątek na Gali Babilon Promotion.

„Mam ogromne doświadczenie w kickboxingu, dlatego zdecydowałem się na boks. Rozpoczynam nowy rozdział w karierze sportowej” – powiedział dwukrotny wicemistrz Europy Eliasz Jankowski, który wystąpi w piątek na Gali Babilon Promotion.

Wydarzeniem wieczoru będzie pojedynek Eweliny Pękalskiej (4-0) o mistrzostwo Europy wagi muszej z Finką Lottą Loikkanen (6-1, 2 KO). W amatorskim pięściarstwie poznanianka trzykrotnie była w finale ME, ale tytułu nie zdobyła. Bardzo ciekawie zapowiadają się też pojedynki z udziałem utytułowanych kickboxerów Michała Królika i Jankowskiego.

 

„W boksie debiutowałem przed trzema laty, ale to była krótka przygoda, jedna walka i koniec. Teraz mam walczyć regularnie i otwierać sobie kolejne drzwi z szansami w tym sporcie. Doświadczenie w kickboxingu mam ogromne, potrafię boksować i mam nadzieję, że moje umiejętności pięściarskie wystarczą na dobrych rywali z zawodowego boksu, a za takiego uważam Patryka Trochimiaka, z którym spotkam się w piątek. Ale w żadnym wypadku nie żegnam się z kickboxingiem. To jest moja dyscyplina i taką zostanie. Nie byłem jeszcze mistrzem Europy i czekam na medal mistrzostw świata...” – stwierdził Jankowski.

 

Legniczanin wywalczył wicemistrzostwo kontynentu w kickboxingu w 2014 i 2018 roku – w twardej formule low kick, a w dorobku ma też m.in. zwycięstwo w Pucharze Świata. Z kolei Trochimiak to były mistrz Polski juniorów i brązowy medalista MP seniorów w boksie olimpijskim.

 

ZOBACZ TAKŻE: Tytuł mistrzyni Europy spełnieniem jednego z marzeń Eweliny Pękalskiej

 

„Oglądałem zaciętą, przegraną walkę Trochimiaka z moim wielokrotnym rywalem z kickboxingu – Jankiem Lodzikiem, który tak udanie rozpoczął karierę bokserską wśród profesjonalistów. Wiem, że promotorzy myślą o kolejnym starciu Jankowski – Lodzik, tym razem w pięściarstwie, ale spokojnie. Na razie muszę pokazać się z jak najlepszej strony w pojedynku z Patrykiem. Z pewnością jest on odporny na ciosy, bo przecież Janek ma czym uderzyć, a Trochimiak mocno się trzymał” – przyznał Jankowski.

 

Natomiast wałbrzyszanin Trochimiak przyznał: „Eliasz kickboxerem jest bardzo dobrym i wielki szacunek dla niego za to, co osiągnął w tym sporcie. Jest ode mnie cięższy, więc będzie miał zapewne przewagę pod względem siły. Zrobię wszystko, aby zneutralizować ten i inne jego atuty. Ja też mam swoje plusy. Z Lodzikiem nie udało mi się zrealizować założeń taktycznych, górę wziął charakter i dążenie do celu za wszelką cenę. Teraz muszę boksować zgodnie z planem, który przygotowali trenerzy Krzysztof Sadłoń i Mariusz Burzyński”.

 

Co ciekawe, w piątek na gali grupy Babilon Promotion debiutuje multimedalista mistrzostw świata i Europy w kickboxingu Michał „Matrix” Królik, przeciwnik z kickboxingu Jankowskiego i Lodzika. Teraz wszyscy są w jednym teamie bokserskim, choć nadal mogą kontynuować karierę w formułach “kopanych”.

 

„Zanim w wieku 18 lat trafiłem na salę kickboxerską, trenowałem m.in. trójbój siłowy. Sport łączę z pracą zawodowego żołnierza. Służba w wojsku to dla mnie sprawa honoru, rozpiera mnie duma, kiedy wkładam mundur. Od lat dojeżdżam z kilkoma kolegami 80 km w jedną stronę do Świętoszowa, gdzie służę w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej. W czasie pandemii zostaliśmy oddelegowani do pomocy w szpitalu w Jaworze. Jestem znacznie bliżej domu, ale nie o to chodzi. Służę Polsce, w tym momencie pomagam pacjentom i to jest najważniejsze” – podkreślił Jankowski, który na co dzień trenuje m.in. w OLD School Boxing GYM. Z kolei na niedawnym obozie w Wiśle ćwiczył razem m.in. z... Królikiem.

 

KARTA WALK GALI BABILON PROMOTION (29 stycznia 2021)

 

Walka wieczoru, 10 rund o pas mistrzyni Europy kategorii muszej:
Ewelina Pękalska (4-0) vs Lotta Loikkanen (6-1, 2 KO)

 

Walka zawodowa, 6 rund w wadze półśredniej:

Michał Królik (debiut) vs Jakub Dobrzyński (5-3, 2 KO)

 

Walki boksu olimpijskiego:

Waga do 60 kg:
Marcel Materla (BKS Skorpion Szczecin) vs Maurycy Pajdziński (NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki)
Wiktor Kaźmierczak (BKS Skorpion Szczecin) vs Oliwier Szot (LKS Myszków) - rewanż za finał MP Kadetów

Waga do 54 kg:

Wiktoria Rogalińska (Mistrzyni Polski Seniorek, brązowa medalistka Mistrzostwa Europy Juniorek) vs Paulina Jakubczyk (Mistrzyni Świata i Europy Juniorek)

 

Gala Babilon Promotion w piątek od godziny 19:00 w Polsacie Sport Fight, a od godziny 20:00 również w Super Polsacie i Polsacie Sport Extra.

CM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie