MŚ w piłce ręcznej 2021: Hiszpania wygrała grupę. Pierwsza porażka Węgier

Piłka ręczna
Hiszpanie są niepokonani na MŚ w piłce ręcznej. Węgrzy przegrali pierwszy raz. Obie drużyny zagrają w ćwierćfinale

Hiszpania wygrała z Węgrami 36:28 (21:14) w przedostatnim meczu grupy I drugiej rundy mistrzostw świata piłkarzy ręcznych. Oba zespoły już wcześniej zapewniły sobie awans do ćwierćfinału turnieju rozgrywanego w Egipcie, stawką spotkania było utrzymanie miana drużyny niepokonanej, pierwsze miejsce w grupie i... uniknięcie starcia z sześciokrotnymi mistrzami świata - Francuzami.

Hiszpanom udało się  nie trafić w ćwierćfinale na Francję, która zajęła pierwsze miejsce w grupie III, przed Norwegią. Te reprezentacje  już wcześniej zapewniły sobie awans, obie reprezentują bardzo wysoki poziom, ale z pewnością większość drużyn woli grać z ekipą ze Skandynawii, niż z "Trójkolorowymi".

Za faworyta poniedziałkowego meczu uznawana była Hiszpania, aktualny mistrz Europy, który ten tytuł zdobył dwa razy z rzędu. Choć drużyna z Półwyspu Iberyjskiego nie najlepiej rozpoczęła turniej w Egipcie, bo od remisu z Brazylią i "męczarni" z Polską, to później grała zdecydowanie lepiej. Węgrzy od samego początku tylko wygrywali, aż w końcu zderzyli się z hiszpańską ścianą.

Drużyna prowadzona przez islandzkiego trenera Alfreda Gislasona bardzo szybko zaznaczyła swoją przewagę nad Węgrami. Już po pierwszej połowie prawie pewne było, że to właśnie ona zachowa miano niepokonanej, prowadziła bowiem 21:14. W drugiej części gry Hiszpanie mogli sobie pozwolić na spokojne kontrolowanie sytuacji i grę "gol za gola". Wygrali tę połowę 15:14, a cały mecz różnicą ośmiu bramek.

Można powiedzieć, że zadość stało się tradycji. W ostatnich latach Hiszpanie z reguły zwyciężali Węgrów, a wyjątkiem było spotkanie z listopada ubiegłego roku. Na mistrzostwach w Egipcie udało im się jednak zrewanżować za wyjazdową porażkę 29:32 w meczu EHF Euro Cup.

Hiszpania - Węgry 36:28 (21:14)

Najwięcej bramek: Hiszpania - Ferran Sole 8, Aleix Gomez 7, Jorge Maqueda 4; Węgry - Matyas Gyoeri i Zsolt Balogh - po 5, Stefan Sunajko i Gabor Ancsin - po 4.