LM siatkarzy: Wielkie granie w Bełchatowie! Tie-break rozstrzygnął starcie PGE Skra – ZAKSA

W meczu 4. kolejki grupy A Ligi Mistrzów siatkarzy PGE Skra Bełchatów przegrała z Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2:3. Obie ekipy stworzyły kapitalne i pełne emocji widowisko. W spotkaniu otwierającym turniej w Hali Energia drużyna Lindemans Aalst uległa Fenerbahce Stambuł 0:3.

Spotkanie lepiej rozpoczęli siatkarze z Kędzierzyna-Koźla, którzy uzyskali przewagę po dwóch efektownych akcjach (3:6). Skra szybko odpowiedziała na początkową przewagę rywali – po asie serwisowym Mateusza Bieńka było 9:9. Rozpoczęła się zacięta walka, pełna efektownych wymian. Gospodarze weszli w końcówkę serią czterech wygranych akcji od stanu 17:19 do 21:19. Po chwili serią odpowiedziała ZAKSA, a asem popisał się Łukasz Kaczmarek. W końcówce błyszczał w obronie Paweł Zatorski, a goście wygrali kluczowe akcje. Kamil Semeniuk i Aleksander Śliwka popisali się skutecznymi atakami, a w ostatniej akcji Taylor Sander posłał piłkę w aut (23:25).

Początek drugiego seta przebiegał po myśli bełchatowian. Uzyskali przewagę najpierw po dobrych zagrywkach Bieńka (6:2), a następnie dwóch autowych atakach Davida Smitha (11:6). Kędzierzynianie gonili wynik i dopięli swego – po ataku Jakuba Kochanowskiego z krótkiej wyrównali stan seta (18:18). Końcówkę na swą korzyść rozstrzygnęli jednak siatkarze PGE Skry. Potężne uderzenie Sandera dało im piłkę setową. Partię zakończył efektownie, bo asem serwisowym Milad Ebadipour (25:21).

W trzeciej odsłonie kędzierzynianie odzyskali inicjatywę i wypracowali przewagę przy zagrywkach Semeniuka (5:8). Obie drużyny popełniały w tej partii więcej błędów, na co miało być może wpływ zmęczenie sporą intensywnością dwóch pierwszych setów. Gospodarze zniwelowali straty (11:11), ale końcówka seta toczyła się przy przewadze przyjezdnych. Do zwycięstwa przybliżyły ich: as serwisowy Kochanowskiego (19:23), serwis rywali w siatkę oraz atak Bartłomieja Klutha (20:25).

Początek czwartej partii to wyrównana walka obu ekip (9:9). Później oglądaliśmy serię kapitalnych zagrywek Bieńka (14:9); środkowy bełchatowian popisał się trzema asami serwisowymi z rzędu. To nakręciło grę gospodarzy, którzy w kolejnych akcjach powiększyli punktową zaliczkę (18:11). Przy takiej przewadze mogli kontrolować sytuację w końcówce. Dusan Petković wywalczył piłkę setową (24:18), a zepsuta zagrywka rywali przyniosła Skrze ostatni punkt (25:19).

Tie-break miał więc wyłonić zwycięzcę tej konfrontacji. Lepiej rozpoczęli go przyjezdni i już przy stanie 2:5 Michał Mieszko Gogol poprosił o pierwszą przerwę. Reprymenda szkoleniowca niewiele pomogła, bo przy zmianie stron ZAKSA miała cztery oczka zaliczki (4:8). W dalszej części seta zdołała utrzymać przewagę. As serwisowy Kaczmarka dał kędzierzynianom piłkę meczową (8:14), a przestrzelona zagrywka Ebadipoura zakończyła to spotkanie (10:15).

Najwięcej punktów: Mateusz Bieniek (16), Taylor Sander (16), Milad Ebadipour (15), Dusan Petković (13), Karol Kłos (11) – PGE Skra; Łukasz Kaczmarek (21), Aleksander Śliwka (14), Kamil Semeniuk (13), Jakub Kochanowski (10) – ZAKSA. Gospodarze lepiej punktowali zagrywką (10–7, 5 asów Bieniek), goście blokiem (5–10), byli też skuteczniejsi w ataku.

PGE Skra: Taylor Sander, Mateusz Bieniek, Dusan Petković, Milad Ebadipour, Karol Kłos, Grzegorz Łomacz – Kacper Piechocki (libero) oraz Mihajlo Mitić, Mikołaj Sawicki. Trener: Michał Mieszko Gogol.
ZAKSA: Benjamin Toniutti, Aleksander Śliwka, Jakub Kochanowski, Łukasz Kaczmarek, Kamil Semeniuk, David Smith – Paweł Zatorski (libero) oraz Bartłomiej Kluth, Krzysztof Rejno, Adrian Staszewski, Mateusz Zawalski, Rafał Prokopczuk. Trener: Nikola Grbić.

Terminarz i plan transmisji turnieju grupy A LM siatkarzy (Bełchatów/Hala Energia, 26–28 stycznia):

2021-01-26: Lindemans Aalst – Fenerbahce Stambuł 0:3 (14:25, 19:25, 19:25)
2021-01-26: PGE Skra Bełchatów – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2:3 (23:25, 25:21, 20:25, 25:19, 10:15)

2021-01-27: Lindemans Aalst – PGE Skra Bełchatów (środa, godzina 18.00; transmisja – Polsat Sport)
2021-01-27: Fenerbahce Stambuł – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (środa, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)

2021-01-28: Fenerbahce Stambuł – PGE Skra Bełchatów (czwartek, godzina 18.00; transmisja – Polsat Sport)
2021-01-28: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Lindemans Aalst (czwartek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).