Euroliga: Mateusz Ponitka czołowym graczem Zenita w przegranym meczu z Barceloną

Mateusz Ponitka był wyróżniającym się koszykarzem Zenita Sankt Petersburg w przegranym wyjazdowym meczu z FC Barcelona.

Mateusz Ponitka był wyróżniającym się koszykarzem Zenita Sankt Petersburg w przegranym wyjazdowym meczu z FC Barcelona 81:85 w 22. kolejce Euroligi. Reprezentant Polski uzyskał 10 pkt oraz najwięcej w zespole zbiórek - osiem i asyst - pięć.

Przebywał na parkiecie najdłużej spośród graczy Zenita - blisko 33 minuty. Trafił dwa z trzech rzutów za dwa pkt, jeden z czterech zza linii 6,75 m oraz i trzy z czterech wolnych. Miał drugi w ekipie z Rosji indeks efektywności - 18. Najwięcej punktów - po 15 - uzyskali Litwin Arturas Gudaitis (indeks efektywności - 21) oraz Andriej Zubkow.

W drużynie gospodarzy, prowadzonej przez litewskiego trenera Sarunasa Jasikeviciusa, któremu pomagają znani z polskich parkietów Darius Maskoliunas (także trener reprezentacji Litwy) i Tomas Masiulis, najwięcej punktów zdobył Amerykanin Brandon Davies - 18.

Koszykarze z Sankt Petersburga pod wodzą Hiszpana Xaviego Pascuala, byłego szkoleniowca "Dumy Katalonii" (2008-2016), zagrali znakomicie w czwartej kwarcie - wygrali ją 31:16, ale zabrakło im czasu, by zniwelowaćs straty z poprzednich części.

Barcelona jest liderem tabeli (bilans 16-6), a Zenit zajmuje czwartą pozycję mając 13 zwycięstw i siedem porażek oraz dwa zaległe spotkania - z Panathinaikosem Ateny i Armani Mediolan, które odbędą się w lutym (17 i 22).

Ze względu na napięty kalendarz spotkań rosyjskiego klubu Ponitki może zabraknąć w meczach eliminacji ME 2022 w +bańce+ w Gliwicach, gdzie Biało-Czerwoni zmierzą się z mistrzem świata Hiszpanią (19 lutego) i Rumunią (21 lutego).

Najbliższe spotkanie w Eurolidze Zenit rozegra już za dwa dni w Mediolanie z zespołem Armani.