Górnik Zabrze poznał rywala w Lidze Młodzieżowej UEFA

Piłka nożna
Górnik Zabrze poznał rywala w Lidze Młodzieżowej UEFA
fot. PAP
Real Madryt to aktualny triumfator UEFA Youth League

Górnik Zabrze, który w skróconym sezonie 2019/2020 triumfował w rozgrywkach Centralnej Ligi Juniorów, na początku marca zagra w Lidze Młodzieżowej UEFA. Rywalem zabrzan w 1/32 finału rozgrywek będzie mistrz Grecji w swojej kategorii wiekowej - PAOK Saloniki. Losowanie odbyło się 27 stycznia w Nyonie.

Liga Młodzieżowa UEFA musiała zostać zreorganizowana w sezonie 2020/2021 ze względu na pandemię koronawirusa. Dlatego jesienią nie odbyły się żadne mecze rozgrywek promujących młodzieżowy futbol, a całość Youth League została przeniesiona na wiosnę 2021 roku. UEFA zdecydowała, że sezon zostanie w całości rozegrany w formule play-off, a do wyłonienia zwycięzcy kolejnych rund będzie potrzebny tylko jeden mecz.

 

W pierwszych dwóch rundach (1/32 finału i 1/16 finału) zachowano tradycyjny podział na ścieżkę mistrzowską i ścieżkę Ligi Mistrzów. W tej drugiej grają dokładnie te same kluby (ich młodzieżowe drużyny), co w dorosłej Champions League. W ścieżce mistrzowskiej mierzą się juniorscy mistrzowie europejskich krajów.

 

ZOBACZ TAKŻE: Górnik Zabrze lepszy od AS Trencin w meczu sparingowym

 

Takim właśnie mistrzem Polski został w sezonie 2019/2020 Górnik Zabrze. W Centralnej Lidze Juniorów Starszych udało się rozegrać 17 kolejek, a w jedynym meczu 2020 roku ekipa trenera Jana Żurka pokonała Lecha Poznań 2:1. Tym samym rzutem na taśmę zabrzanom udało się wyprzedzić Legię Warszawa, która prowadziła po rundzie jesiennej rozgrywek. Tytuł mistrzowski został oficjalnie przyznany Górnikowi na posiedzeniu zarządu PZPN 12 maja 2020 roku.

 

Dzięki temu ekipa Jana Żurka dostała możliwość rywalizowania z najlepszymi europejskimi rówieśnikami w ramach UEFA Youth League. Losowanie pierwszej rundy, która rozegrana zostanie w dniach 2-3 marca, odbyło się 27 stycznia w Nyonie, a Górnik mógł trafić między innymi na mistrza Hiszpanii Celtę Vigo. Ostatecznie rywalem zabrzan będą triumfatorzy ligi greckiej w swojej kategorii wiekowej - PAOK Saloniki. Młodzi piłkarze z Salonik triumfują w krajowych rozgrywkach od trzech sezonów, a w dwóch ostatnich byli niepokonani. Dlatego Górników czeka nie lada wyzwanie. Cieszyć może fakt, że jedno jedyne spotkanie rozegrają u siebie.

 

Jeśli Górnik awansuje do 1/16 finału, zagra tam jeden mecz z inną zwycięską ekipą ze ścieżki mistrzowskiej. Dopiero w 1/8 finału ścieżki łączą się i zabrzanie, jeśli awansują, mogą trafić na klub ze ścieżki Ligi Mistrzów. W tej w 1/32 finału nie brakuje hitów - jedną z par tworzą byli triumfatorzy rozgrywek - Chelsea i Salzburg, a inną obrońca tytułu Real Madryt, który zagra z Manchesterem United.

 

W Lidze Młodzieżowej UEFA drużyny mogą zgłosić do rozgrywek 40 zawodników z rocznika 2002 lub młodszych. Dopuszcza się jednak zgłoszenie maksymalnie pięciu zawodników z rocznika 2001.

psl, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze