Monika Hojnisz-Staręga mistrzynią Europy w biegu na 15 km

Monika Hojnisz-Staręga zdobyła w Dusznikach-Zdroju złoty medal mistrzostw Europy w biegu indywidualnym na 15 km.

Biathlonistka Monika Hojnisz-Staręga zdobyła w Dusznikach-Zdroju złoty medal mistrzostw Europy w biegu indywidualnym na 15 km. Drugie miejsce zajęła Ukrainka Anastazja Merkuszyna, a trzecie - Rosjanka Łarysa Kuklina.

Mistrzynią Starego Kontynentu 29-letnia chorzowianka została już po raz drugi w karierze - poprzednio dokonała tego w 2013 roku w Bansku, gdzie triumfowała w biegu na dochodzenie. Kilka dni wcześniej wywalczyła jedyny dotychczas medal mistrzostw świata - brąz w biegu ze startu wspólnego w Novym Mescie.

W środę Polka miała jeden niecelny strzał, ale i tak wyprzedziła o 2,9 s bezbłędną Merkuszynę. Kuklina także pomyliła się raz i straciła do Hojnisz-Staręgi 15,5 s.

W zawodach wzięły udział także Magdalena Gwizdoń oraz Natalia Tomaszewska, ale bez sukcesów. Doświadczona, 41-letnia biathlonistka z Cieszyna miała trzy niecelne strzały i zajęła 43. miejsce, natomiast o 19 lat młodsza Tomaszewska pomyliła się czterokrotnie i była 74. w gronie 117 zawodniczek, które ukończyły bieg.

Impreza w Dusznikach-Zdroju to ostatni międzynarodowy sprawdzian przed mistrzostwami świata, które odbędą się 10-21 lutego w słoweńskiej Pokljuce. W ME tradycyjnie nie startuje światowa czołówka.

Na godzinę 14.15 zaplanowana jest rywalizacja mężczyzn na dystansie 20 km. Czwartek będzie dniem przerwy, a mistrzostwa zakończą się w niedzielę. W pozostałych konkurencjach Hojnisz-Staręga już nie wystąpi, ponieważ skupi się na przygotowaniach do MŚ na obozie w Obertilliach.

- Uznaliśmy z trenerem, że potrzebuję teraz innego rodzaju aktywności niż starty. Wierzę, że taki sposób przygotowań pozwoli mi dojść do odpowiedniej formy - mówiła we wtorek najlepsza obecnie polska biathlonistka.

Przed pierwszym startem w środę Międzynarodowa Unia Biathlonu (IBU) poinformowała, że badania uczestników ME na koronawirusa dały negatywne wyniki. Wykonano łącznie 370 testów.

Program ME w biathlonie:

Środa, 27 stycznia:

bieg indywidualny na 20 km mężczyzn (godz. 14:15)

Piątek, 29 stycznia:

sprint na 7,5 km kobiet (godz. 10:30)

sprint na 10 km mężczyzn (godz. 14:00) - Podsumowanie pierwszych startów o godzinie 20:00 w Polsacie Sport News

Sobota, 30 stycznia:

bieg na dochodzenie na 10 km kobiet (godz. 10:30) - Polsat Sport, studio od godziny 10:00

bieg na dochodzenie na 12,5 km mężczyzn (godz. 13:00) - Polsat Sport, studio od godziny 12:30

Niedziela, 31 stycznia:

supermikst (godz. 10:30) - Polsat Sport Extra, studio od godziny 10:00

sztafeta mieszana 4x6 km (godz. 13:00) - Polsat Sport Extra, studio od godziny 12:30